24 Haziran, liderlerin kimyasını bozdu..

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 18:40 'de eklendi ve 2.870 kez görüntülendi.

Seçim öncesi rakiplerine kıyasıya saldıran partiler, şimdi kendi iç sorunlarıyla meşgulken, liderler de partilerine hakim olabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

24 Haziran seçimleri, birçokları için beklentilerin çok uzağındaki sonuçlarıyla tartışılmaya devam ederken, siyasi partilerin içerisindeki tartışmalar da alevlenmiş durumda. Seçim öncesi rakiplerine kıyasıya saldıran partiler, şimdi kendi iç sorunlarıyla meşgulken, liderler de partilerine hakim olabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘DİSİPLİNE SEVK’ VE ‘İHRAÇ’ SİLAHI..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘disipline sevk’ ve ‘ihraç’ sopalarıyla, kurultay isteyen muhalifleri bastırmaya çalışırken, İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, yüzde 7 civarındaki oy kaybından sorumlu tuttuğu teşkilat mensuplarını topa tuttu.

“HALKA HART HURT YAPIYORSAK BİZİ DE KENARA KOYAR!.”

AK Parti’nin seçimde, cumhurbaşkanlığındaki seviyenin çok altında kaldığını vurgulayan Erdoğan, “Biz seçimlerden sadece birinci çıkmakla yetinebilecek, bunu başarılı sayabilecek bir parti değiliz.. Nerede bir yanlış yaptık, nerede hatamız var.. Millete yanlış yapan hiç kimsenin AK Parti’de yeri yoktur.. En güçlü olduğumuz yerlerde eğer bugün ciddi bir puan kaybı olmuşsa bunu kendi nefsimize soracağız. Biz hatayı nerede yaptık? Yanlışımız nerede?. Öyle gönüllere girmiyor da vatandaşına eğer tepeden bakıyorsak, bir gurur abidesi olarak bakıyorsak, onlara yeri geldiği zaman hart hurt yapıyorsak, kusura bakmayın bu millet şamar oğlanı değil. Bir oy verir, iki oy verir ondan sonra da kenara koyar..” ifadelerini kullandı.

AKŞENER’İN BAHÇELİNİN ELİNİ ÖPEN VEKİLE TAHAMMÜLÜ YOK..

İYİ Parti’de de kriz erken patlak verdi. Meclis’teki Milletvekili Yemin Töreni esnasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle tokalaşan ve hatta elini öpen vekillere sert tepki gösteren Genel Başkan Meral Akşener, Bahçeli’nin elini öpen İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz’a, ‘Derhal partiyi terk etsin’ mesajı gönderdiği öne sürüldü. Sözcü Gazetesi’nden Zeynep Gürcanlı’nın haberinde Akşener’in, “Ben siyasi nezaketi iyi bilirim. Ancak bu yapılan siyasi nezaket değildir. Partimize; FETÖ’cü, ipsiz sapsız diyen ve hatta genel başkanın namusuna kadar laf edenlere böyle hürmet göstermek siyasi nezaket değildir. Bizim ilkelerimize bağlı kalacak olanlara yanımızda yer alabilir. Uymayanlar derhal İYİ Parti’yi terk etsin” ifadelerini kullandığı vurgulandı.

BAHÇELİ, YARDIMCISINA ACIMADI..

Beklenenin üzerinde iyi bir oy ve başarılı bir sonuç aldığı değerlendirilen MHP’de de ortalık güllük gülistanlık değil. Seçimin hemen ardından, “Erdoğan’ı biz kurtardık. Meclis’te biz ne dersek o olacak” diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla görevinden alındı.

SAADET’İN DERDİ HALKLA..

Seçimin kaybedenlerinden Saadet Partisi’nde ise, parti geleneklerine uygun şekilde bir muhalif iç ses duyulmasa da, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, bir ilginçliğe imza atarak başarısızlıklarının sorumlusu olarak halkı gösterdi. Seçim öncesi, “Neyi hak ediyorsanız öyle yönetilirsiniz” ifadesiyle seçmene ‘tepeden bakan’ bir yaklaşım sergileyen Karamollaoğlu, seçim sonrasında da, “Biz anlattık ama halk anlamadı-algılamadı” yönünde beyanlar sarf ederek aynı tavrında ısrar etti.

DESTİCİ, BÜYÜK BİRLİK’E HAKİM OLABİLECEK Mİ?

Seçim sonrası en rahat isimse kuşkusuz Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici oldu. “Erdoğan’a oy vermeyeceğiz” şeklinde ‘cesur’ bir çıkış yapan BBP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hakkı Öznur ve birçok partilinin itirazlarına rağmen Cumhur İttifakı’na katılan ve AK Parti listelerinden seçime giren BBP Genel Başkanı Destici, AK Parti’den Milletvekili seçilmeyi başarırken, Büyük Birlik Partisi’ndeki iç kaynamanın zirve yaptığı kaydediliyor. Parti kulislerinden edinilen bilgilere göre seçimden önce birçok genel başkan yardımcısı istifa etti. Ancak seçim öncesi bu istifaları erteletmeyi başaran Destici’nin, bundan sonraki gelişmelere ne derece hakim olup olamayacağı belirsizliğini koruyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.