SON DAKİKA

ABD VE İNGİLTERE’Yİ TEK KURŞUN ATMADAN REZİL ETTİ

Bu haber 30 Ocak 2019 - 6:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İngiltere, Venezuella’nın kendisinde emanet duran yaklaşık 200 ton altınını iade etmeme noktasında haydutça bir davranış sergileyerek, aslında bir süredir ustalıkla gizlemeyi başardığı gerçek yüzünü ortaya koydu.

Başkan Maduro’nun, ülkesinde iç karışıklıklar yaşandığı bir süreçte İngiltere’den bu altınları talep etmiş olması da son derece dikkate değer.  Muhtemelen Amerika ve İngiltere, Venezuella’nın varlıklarını iade etmeme noktasında zaten uzun süredir çeşitli engeller çıkarıyordu.

Maduro, ABD destekli darbe girişimine muhatap olduğu böylesi hassas bir dönemde İngiltere’den emanetleri talep ederek, muhtemelen krizi fırsata çevirdi ve en büyük düşmanı olan iki ülkenin itibarını yerlere serdi.

Hiçbir parayla sağlanması mümkün gözükmeyen İngiltere’nin kendini rezil edeceği böylesi bir sonuç, aslında İngiltere için çok da önemli olmayan Venezuella’nın emanet parasıyla (8 milyar Dolar) alınmış oldu.

Maduro’nun, İngilizlerin bu çirkin tavrını önceden tahmin etmiş olmaması pek mümkün değil. Venezuella’da sonuç her ne olursa olsun Maduro, ABD&İngiliz emperyalizminin gerçek yüzünü tüm dünyaya yeniden hatırlatma anlamında en başarılı hamleyi yapmış siyasi olarak tarihe geçecek. İngiltere bu saatten sonra Venezuella’ya değil 8, 80 milyar Dolar’da verse kaybettiği itibarını geri kazanması mümkün değil.

Veneuella lideri Maduro, ülkesi adına 8 milyar dolarlık bu riski fedakarca yüklenirken, düşmanına bir tek kurşun atmadan büyük bir darbe vurmuş ve insanlığa da büyük bir hizmet yapmış oldu. İngiltere’nin kısa süre içerisinde sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağı bu güven kaybının ülkenin borsa ve bankacılık sisteminin orta vadede gerileme ve çöküş sürecine girmesini sağlaması da kuvvetle muhtemel.

Öte yandan bizim ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülke, İngiltere’yle tüm ilişkilerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak. Venezuella’ya yaptığı ayıbı aslında bize karşı da yapan İngiltere, 1914 yılında halktan toplanan paralarla ücreti ödenmesine rağmen Osmanlı Devleti’nin iki gemisini teslim etmemişti. Bir nevi kiralanarak kendisine emanet bırakılan Kıbrıs’ta yine Osmanlıya ihanet etti. Libya’nın milyarlarca EURO parasına çöktü.

Maduro bize en azından şimdilik bunları anımsattı..

Mustafa Bozkurt / DipDalga.com

MADURO’DAN, ABD HALKINA GÖZDAĞI: VİETNAM’I MUMLA ARARSINIZ!.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.