SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

ABD’DEN KIBRIS’I İŞGAL PLANI!

Bu haber 13 Mayıs 2019 - 3:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doğu Akdeniz’de bir süredir tırmanan gerilimde kontrolü tam olarak eline almak isteyen ABD’nin, bölgede önemli bir rakip olarak gördüğü ve ortaklıklarına sadakatinden kuşku duyduğu İngiltere’ye karşı “çılgın” bir hamleye hazırlandığı öne sürülüyor.

DipDalga’nın stratejik istihbarat kaynaklarından edindiği şok bir iddiaya göre ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi topraklarından Akdeniz’deki kendi donanma unsurlarına bir saldırı gerçekleştirerek ve bunu gerekçe yaparak Kıbrıs’ın güneyinden adaya girme planları yapıyor.

ABD’nin bu kirli işgal tezgahı için IŞİD benzeri “kontrollü” küresel terör unsurlarından ziyade yerel radikal sol örgütleri ve PKK veya DHKP-C gibi Güney Kıbrıs soluyla irtibatlı terör unsurlarını kullanabileceği belirtiliyor.

Kıbrıs’ta tarih boyu hiçbir dönem hakimiyet kuramayan ABD’nin, böyle bir komployla beraber İngiltere’nin yanı sıra Almanya’yı da bertaraf etmeyi hedeflediği değerlendirilirken, Kıbrıs’ı ise enerji kaynakları ve enerji nakil yollarının kontrolü için istediği biliniyordu.

Ayrıca, “Arap Baharı” ile istikrarsızlaştırdığı ve zayıf düşürdüğü İslam ülkelerinin kontrolü, olası İran harekatı ve İsrail’in güvenliği için de Kıbrıs, ABD için hayati önemde bulunuyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.