BARONLARIN 100 MİLYAR DOLARLIK FONUYLA SALDIRIYORLAR!.

Tam bağımsızlık yolunda kararlı adımlarla ilerleyen Türkiye’ye yönelik ABD’nin başını çektiği şer odaklarının açtığı ekonomik savaş kapsamında döviz fiyatlarının spekülatif yöntemlerle astronomik düzeylere yükseltilmesi, dikkatleri operasyonun merkezinin neresi olduğu sorusuna çevirdi.

Bu haber 13 Ağustos 2018 - 2:09 'de eklendi ve 1.547 kez görüntülendi.

İÇ PİYASALAR İŞİN NERESİNDE?.

Ekonominin kronik ve yapısal sorunları bulunmakla birlikte geçtiğimiz Cuma günü yaşananların tek elden yönetilen açık bir ekonomik saldırının neticesi gerçekleştiğini kaydeden Stratejik Dr. Ahmet Murathanlı, döviz ve sermaye piyasalarıyla mevsimler sektörlerde sergilenen davranış biçimlerinin iyi incelenmesi durumunda operasyon merkezine ilişkin bir fikir sahibi olunabileceğini belirtti.

“YERLİ FİRMALAR DA OYUNA GELMİŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR”

Türk Lirasının, dış piyasalardaki spekülasyona paralel olarak içerde de ‘merdiven’ ve ‘gel-git’ yöntemlerinin birlikte ve tek merkezden uygulanmasıyla saldırı yediğini söyleyen Murathanlı, “Merdivenin başında duran bir merkez, doları yüksek fiyattan hem arz ederek hem de geri çağırarak kurun yukarı yönelmesine sebep olmuş olmalı. Maalesef bizim holding ve firmalar da bu oyuna gelmiş gibi gözüküyor. Elinizdeki dövizle merdivene vardığınızda, o merkezin birkaç basamak daha yukarılarda olduğunu gördüğünüzde tekrar piyasaya dönersiniz ve kontrolü sizde olmayan bu kısır döngüye mahkum olursunuz” dedi.

TÜRKİYE’Yİ BATIRMAK İÇİN 100 MİLYAR DOLAR!.

Saldırının tek elden yönetilmekle birlikte çok ‘aktör’ ve piyonlu bir operasyon olduğunu vurgulayan Murathanlı, “Bu iş için 100 milyar dolar ayrıldığı söyleniyor. Operasyon merkezi, ‘Türkiye’de iktidarı değiştirin, ülkeyi batırın, gerekirse bu parayı da batırabilirsiniz..’ talimatı da vermiş olmalı.. Bu kadar gözlerini kararttılar. Geçtiğimiz hafta ortasında piyasalarımızın kapalı olduğu bir gece yarısı Türkiye saatiyle saat 03.00’de Amerikan sermaye piyasalarında başladığı değerlendirilen bu operasyon, Uzakdoğu piyasaları üzerinden TL’ye uzandı. Cari açık, uluslararası taahhütler ve ödemelerle hiçbir alakası olmayan bu operasyonun global bir çökertme operasyonu olduğu çok açık” değerlendirmesinde bulundu.

TL’Yİ GÜÇLENDİRİCİ TEDBİRLERDEN TAVİZ VERİLMEMELİ..

Krizin, Türkiye için yeni fırsatlara kapı aralamasının da ihtimaller dahilinde olduğunu ekleyen Murathanlı, “Öncelikle TL’yi güçlendirici önlemlere taviz verilmeden devam edilmelidir. Bu kapsamda en az 1 yıl vadeli TL hesaplarının yeniden tam hazine garantisine alınması düşünülmelidir. Ayrıca reel sektörü canlandırmak için de bir süre için kurumlar vergisi ve gelir vergisi oranlarında en az 10 puan indirilmesi gibi etkili önlemler alınmalıdır” dedi.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN