SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

BİLGİSAYAR İŞLEMCİLERİNDE ONARILAMAZ GÜVENLİK AÇIĞI !..

Bu haber 11 Haziran 2019 - 21:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitdefender Antivirüs firmasının araştırmacıları tarafından Intel işlemciye sahip bilgisayarlarda tespit edilen donanımsal hata; dünya ekonomisini tehdit eder nitelikte.

Bitdefender Antivirüs firmasının araştırmacıları tarafından Intel işlemciye sahip bilgisayarlarda tespit edilen donanımsal hata; bireysel, kurumsal, tüm Intel işlemciye sahip bilgisayar kullanıcılarının bilgi güvenliğini tehdit eder nitelikte.

Dünya devi Intel firmasının işlemcisini kullanmayan neredeyse yok denecek kadar az. Tüm dünya Intel işlemciye sahip bilgisayar kullanıyor dersek tehlikenin boyutu daha iyi anlaşılmış olur.

Bitdefender Antivirüs firma yetkililerine göre, tespit edilen bu güvenlik açığı, sistemden verilerin sızmasına ve bilgisayarın büyük hasara uğramasına neden oluyor.

HATA GİDERİLEBİLİR Mİ?..

Spectre ve Meltdown adı verilen iki donanımsal hatanın kesin olarak giderilmesinin imkansız olduğunu belirten firma yetkilileri, sorunun mikro kod eklentileriyle çözülebileceğini fakat etkin bir koruma sağlanabilmesi için kullanıcıların Intel silikonlarını yeniden tasarlanmış bir çip ile değiştirmek zorunda olduğunu belirttiler.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ VE DİJİTAL EKONOMİDE KAOS YAŞANABİLİR!

Yeni keşfedilen Intel işlemcilerin güvenlik açığı işletim sistemlerinden veri sızdırma ve sistemi yok etme dışında bulut sistemlerini de tehdit ediyor. Bitdefender Antivirüs’e göre işlemci üzerinde meydana gelen bu tarz bir güvenlik açığı, hackerlara saldırılarını gerçekleştirme imkanı oluşturuyor. Bulut tabanlı veri barındırma işlemlerinin son yıllarda bilgilerin bilgisayar hafızasında yer kaplamaması için yoğun şekilde kullanıldığı düşünülürse, bulut sistemine yapılacak bir saldırının dijital ekonomiyi kaosa sürükleyeceği gerçeğiyle karşılaşmamak imkansız görünüyor. Böyle bir durumda oluşacak kaos ve krizin sadece Intel’i değil tüm eko-sistemi etkileyebileceği vurgulanıyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.