SON DAKİKA

BÖYLE BİR İĞRENÇLİĞİ, KİM SİNDİREBİLİR!..

Bu haber 17 Haziran 2019 - 22:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CINEMARINE SİNAMALARI’nın 14 Haziran  Cuma günü 11:30 matinesinde gösterimde olan ‘’Hayvanların Gizli Yaşamı’’ adlı çocuk filmine, 15 Haziran 2019 Cumartesi günü de, 21:30 matinesinde gösterimde olan ‘’Alaaddin’’ isimli çocuk filmine giden üç çocuklu bir ailenin başına gelenler; maalesef geleceğimizin garantisi olan çocuklar için güvenli bir ortam hazırlayamadığımızın ispatı niteliğinde.

Türkiye’nin 11 ilinde, 13 farklı sinema kompleksi bulunan CINEMARINE SİNEMALARI’nın, İstanbul, Sancaktepe, Rings AVM içerisinde bulunan kompleksine üç çocuğuyla beraber ‘’çocuk filmi’’ izlemeye gelen ailenin yaşadıkları; toplumsal ahlaki çöküşün geldiği sınırları gösteriyor.

CINEMARINE SİNAMALARI’nın 14 Haziran  Cuma günü 11:30 matinesinde gösterimde olan ‘’Hayvanların Gizli Yaşamı’’ adlı çocuk filmine, 15 Haziran 2019 Cumartesi günü de, 21:30 matinesinde gösterimde olan ‘’Alaaddin’’ isimli çocuk filmine giden üç çocuklu bir ailenin başına gelenler; maalesef geleceğimizin garantisi olan çocuklar için güvenli bir ortam hazırlayamadığımızın ispatı niteliğinde.

DipDalga.com’a gelen ihbara göre olay şöyle gerçekleşmiş:

Cuma günü, biri kız ve diğeri erkek iki yetişkin, Cumartesi günü ise ikisi de erkek (!) iki yetişkin, çocuk sinemasına gelirler. En arka koltuğa otururlar ve ışıklar söndüğünde de uygunsuz(!), ahlaksız(!) işler yapmaya başlarlar. Aile büyüğü, sinema yetkililerinden birisine durumu iletir. Görevli film salonuna girince, arkada oturan şahıslar yaptıkları işi bırakırlar. Bir süre sonra görevli ayrılınca kapalı kapılar ardında yapılması dahi bizim toplumumuza göre uygun olmayan işlerine ederler. Peş peşe iki gün, farklı iki grup tarafından gerçekleştirilen bu ahlaksız tacize, üç tane pırıl pırıl evladımız ve ailesi şahit olmak zorunda bırakılır!..

Şahit olduklarından son derece rahatsız olan aile, daha önce görüştüklerinden daha yetkili birisiyle görüşmek ister. Sinema yetkilisi gelir. Durumu kendisine arz ederler ve şikâyetlerini dile getirirler. Yetkili de bu durumdan şikâyetçidir aslında. ‘’Yetişkin matinelerine sadece bu iş için gelenler var’’ der. Aile, yetkiliye; ‘’Yetişkinlerin çocuk sinemasına girişi serbest mi? Yanında çocuğu olmayan yetişkinler çocuk filmlerine girebiliyorlar mı? Bu yasal mı?’’ diye sorar. Yetkili, ‘’Maalesef bileti olan herkes istediği filmi izlemek için gelebilir. Bu konuda yasal bir düzenleme yok. Biz de bu konudan rahatsızız. Biz her zaman şahit oluyoruz. Sadece bu iş için buraya gelenler var. Engel olamıyoruz. Ama ben yine de daha üste bu konuyu ileteceğim’’ der.

Aile, çaresiz, son derece üzgün, sinirli ve çocuklarının şahit olduklarından nasıl etkileneceği konusunda endişeli olarak oradan ayrılmak zorunda kalır.

Ben bu konuda araştırma yaptım ve sinema yetkilisinin dediği gibi; bu tür ahlaksız yetişkinlerin, çocukların bulunduğu sinema salonuna girişleriyle ilgili hiçbir yasa ve yönetmeliğe maalesef rastlamadım. Böylesine mide bulandırıcı hadiselerin sosyal mekanlarda gerçekleşmemesi için yetkililerin bu konuda gerekirse yeni yasa ve yönetmelik oluşturması hususunda çalışma başlatması gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanına, Sinema Genel Müdürlüğüne sesleniyorum!..

Sadece bahse konu mekanda değil, tüm benzeri sosyal mekanlarda yaşanan ve toplumun iliklerine kadar rahatsız olduğu bu tür eylemlerin önlenmesi hususunda herhangi bir çalışma mevcut mu?..

Değilse, toplumun bu tür ahlaksızlıklardan korunması için herkesin üzerine düşeni bir an önce yapmaya başlamasının, sorunu çözmek adına izlenecek en doğru yol olduğunu düşünüyorum. Bu tür eylemleri sosyal ortamlarda yapanların, kendilerine sivil bir şahıs müdahalede bulunduğu zaman ne kadar çirkefleşebildiklerine, kendimiz olmasa bile çevremizden birileri şahit olmuştur. Böyle bir bireysel müdahale sonucunda doğabilecek kötü sonuçların, zaten mağdur durumdaki aileler ve çocuklar olabileceğini unutmamak gerekir.

Bu işe bireylerin değil, kurumların müdahale etmesinin gerektiğini düşünüyorum.

Çocukların asla görmemesi gereken manzaraların onların gözü önünde sergilenmesinin, çocuk psikolojisine ve gelişimine ne kadar olumsuz etki yaptığı bilimsel bir gerçek. Çocuklarımızın ahlaki yapısını dinamitleyen böylesine çirkin vakaların birileri tarafından toplumda normalleştirilmesi kabul edilemez. Bu konuya bir an evvel (!), hiç vakit kaybetmeden ciddi bir şekilde eğilinmesi için yetkilileri göreve davet ediyorum!..

Ayrıca, tekrar böyle bir olay yaşanmaması adına; bahse konu gün ve saatlerde, sinema salonunda bulunan kamera kayıtlarının temin edilip incelenmesi, çocuklarımızın dimağını zehirleyen ahlaksızların tespit edilmesi ve  haklarında yasal işlem başlatılması için yetkili savcılarımıza buradan suç duyurusunda bulunuyorum.

Yusuf Karamanoğlu/DipDalga.com

Yusuf Karamanoğlu
Yusuf Karamanoğlu iletisi@dipdalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.