SON DAKİKA

ÇAKAL CARLOS ÜLKESİ İÇİN ENDİŞELİ: “BAŞKAN MADURO ÇOK YUMUŞAK, MERHAMETTEN MARAZ DOĞACAK!.”

Bu haber 15 Şubat 2019 - 0:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Müslüman olmadan önce ‘Çakal Carlos’ namıyla bilinen Salim Muhammed, Baran Dergisi’ne verdiği röportajda, Memleketi Venezuela’da Suriye’ye benzer bir tezgâhın tertiplendiğini ve ülkesinin Suriye gibi yıkıma uğramasından endişe ettiğini söyledi.

MADURO CESUR AMA..

“Venezüella tarihinin en iyi başkanı” olarak nitelediği bir önceki devlet başkanı Hugo Chavez’in ABD tarafından öldürüldüğünü; Başkan Maduro’nun da Chavez’le aynı akıbete uğratılmaya çalışıldığını kaydeden Muhammed, “Başkan Maduro, Chavez’in ölüm haberini duyuran kişidir. Maduro’nun bu haberi verirken ifâde ettiği üzere, Chavez’in ölümünün sorumlusu ABD’dir. Chavez suikastinin arkasında ABD var. Maduro bunu gelir gelmez söyleyebilecek cesarette bir lider” dedi.

ÜLKEDE BİRLİĞİ TESİS EDEMEDİ..

Maduro’nun ‘cesur’ olmakla birlikte Chavez’in ölümünün ardından ülkede birliği tesis edemediği değerlendirmesinde bulunan Muhammed, “Ülkede zaten her zaman iki kamp olmuştur. Birincisi, halkın, Bolivarcı Devrim’in tesis ettiği cumhuriyetin kampı; diğeriyse, düşman kampı. Bu düşman kampın, sağ veya soldan olması hiç fark etmiyor. Şu an bu iki kamp arasında bir mücadele yaşanıyor ve buna dış güçler de dâhil olmuş durumda” diye konuştu.

HÜKÜMETİN MEŞRUİYETİ SORGULANAMAZ..

Salim Muhammed, ülkesi hakkındaki değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Venezüella modern ve iyi bir seçim sistemine sahip. Bu sistem oylamada manipülasyon yapabilmenin önünü kesiyor. Muazzam bir kontrol mekanizması var. Maduro oyların büyük çoğunluğunu alarak legal bir şekilde seçilmiş devlet başkanıdır. Dolayısıyla hükümetin meşruiyeti bu hususta sorgulanamaz”

ABD, AKBABA GİBİ..

“ABD, bir akbaba misali Latin Amerika’nın üzerinde uçuyor ve bölgeyi kontrol altında tutuyor. Latin Amerika’nın nüfus ve ekonomi bakımından en önemli ülkesi olan Brezilya dahi ABD’nin kontrolü altında ve dolayısıyla Maduro’nun karşısında ABD’nin en önemli destekçisi konumunda. Açıktan Maduro’ya düşmanlık yapıyor, açıktan Bolivarcı devrimi devirme faaliyetleri yürütüyorlar”

VENEZÜELLA’DA YAPILMAK İSTENEN BREZİLYA’DA YAPILDI..

“Latin Amerika’da Evanjelizm’in yayıldığından bahsediliyor. Evanjelikler olarak anılan bu fırsatçılar gerçek evanjelik de sayılmazlar; çünkü gerçek evanjelikler dürüst insanlardır. Brezilya üzerinden örnek verirsek; Devlet Başkanı Jair Bolsonaro tehlikeli bir adam, ama her şeyi açıktan yapan, net birisi. Menfaatleri adına karşı olması gerekene karşı oluyor sadece. Brezilya’da da yakın dönemde legal görünümlü darbeler yapıldığını hatırlatmakta fayda var”

İHANETİ TEMİZLEYEMEYEN HÜKÜMET, DÜŞERSE BUNDAN DA KENDİSİ MESUL OLACAK!.

“Venezüella hükümeti, içeride çürümeye karşı herhangi bir reaksiyon gösterilemediği için son derece zayıfladı. Meselenin dıştan daha çok içe dönük bir tarafı var; bu sebeple Venezüella bu halde.. Ne yazık ki, süreç içerisinde yapılmaması gereken tüm hatalar hükümet tarafından yapıldı. Hainlerin sağdan veya soldan olmasının hiç bir önemi yok. Eğer Venezüella hükümeti, düşman ajanları tarafından devrilirse, onlar kadar hükümet de bundan mesul olacak, çünkü içerideki ihaneti temizlemeyi başaramadı”

MADURO’NUN MERHAMETİNDEN MARAZ DOĞABİLİR!.

“Halkını koruyamadı, tam tersine –fazla “açık fikirli” olmaktan dolayı- suçun gelişmesine izin verdi. Bu asayişsizlik ise, zenginlerden çok fakirleri korkuttu. Benim asıl merak ettiğim, fakir sınıfın cumhurbaşkanı olarak Caracas’ta hâkimiyeti elinde bulunduran Nicolas Maduro’nun tutumu ve niçin geçmişte yaşanan olaylara müdahale edilmemesi emri verdiği. Belki zamanında müdahale edilmiş olsa hadiseler bu noktaya gelmeden önlenebilirdi”

“HAİNLER TASFİYE EDİLECEĞİNE..”

“Düşman ABD’nin hayata geçirdiği müeyyidelerden, başta Fransız Lambertist -sözde- Troçkistleri olmak üzere ülkeye sızan düşman unsurlarının yol açtığı iç sabotajlardan, hükümetteki yüksek seviyeli Bolivarcı entelektüellerin beceriksizliğinden ve orta seviyeli bürokratların yolsuzluğundan kaynaklanan berbat bir malî kriz ortaya çıktı Venezüella’da. Venezüella’daki çürüme böylece had safhaya ulaştı. Hainler tasfiye edileceğine, hainler tarafından birçok tasfiye operasyonu yapıldı”

MADURO, HAİN DİPLOMATLARI DA TEMİZLEYEMEDİ..

“Nicolas Maduro, Chavez’in geçen dönemin Dışişleri Bakanı idi. Ne var ki, kangrenleşmiş ve tam bir karmaşa içerisindeki dışişleri bakanlığını kendi döneminde temizlemeyi başaramamıştı. Dışişleri Bakanlığı teşkilâtını, yabancıların ajanlarından, hükümete açıkça ihanet eden ve karşı çıkan ama yine de mevkiini koruyan hain büyükelçi ve diplomatlardan temizleyememişti Maduro”

KOMÜNİST PARTİ BİLE YUMUŞAKLIĞI SEBEBİYLE MADURO’YA MUHALİF..

“Hugo Chavez’i ve bugüne kadarki Bolivarcı hükümetleri destekleyen Komünist Parti dahi mevcut Venezüella hükümetine muhalefet pozisyonunda duruyor. Yapılan politik hatalardan dolayı protesto ediyorlar. İşlerin bu noktaya gelmemesi için gerekli önlemlerin alınması hususunda uyarılarda bulunmuşlar, daha sert önlemlerin alınması gerektiğini söylemişlerdi”

İYİ İNSAN OLMAKLA SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELİNEMİYOR!.

“Bugün devrim çok büyük tehlike altında. Ülkem her geçen gün daha çok harabeye dönüyor. Asıl tehlikeli ve acı verici olan ise saldırının içeriden gerçekleştiriliyor oluşu, içeriden gelen saldırı ve ihanetler dış saldırganlıklardan daha etkili oluyor. Bunun da sorumlusu, çok iyi bir adam olan Başkan Chavez’dir. Hâlbuki bunları bastırmalı ve baskı uygulamalıydı, fakat böyle yapmadı. Devrim düşmanlarına, hattâ kendisini öldürmeye çalışanlara karşı bile bunu yapmadı. Suikastçilerini dahi birkaç senelik hapisten sonra serbest bırakmak gibi absürd bir davranış tarzını seçti. O iktidara geldiğinde, onun etrafında da rüşvetçi ve hain tipler mevcuttu. Maduro da Chavez gibi iyi, dürüst bir insan ve Küba başta olmak üzere Güney Amerika’yı kurtaracak devrimlerin dostları ve onun da etrafında sıkıntılı tipler var. Sadece iyi bir insan olmakla bu işlerin üstesinden gelinemiyor”

DÜNYANIN EN ZENGİN ÜLKESİ OLAN ÜLKEM, BÜYÜKELÇİLİKLERİNİ BİLE FİNANSE EDEMİYOR!.

“Venezüella’nın kötü durumuna yaşanan bir örnek olarak kendi hâlimi gösterebilirim. Burada (Fransa’da) iyi bir büyükelçi var; fakat elçiliğin sistemi harap olmuş vaziyette. Venezüella, aylarca dış misyonlarında görevli olan personeline dahi maaş ödeyemez duruma geldi. Daha önce Venezüella’nın Paris büyükelçisi telefonda bana, Venezüella’dan elçiliğe tek kuruş para ulaşmadığını söyledi. Büyükelçi de dâhil, diplomatlar ve Fransız personel bile maaşlarını alamadı ve üstelik bu bir defa gerçekleşen bir şey de değil. Afrika’nın, Latin Amerika’nın, Karayibler’in fakir ülkeleri dahi kendi diplomatlarının maaşlarını tıkır tıkır ödeyebilirken, dünyanın en zengin petrol rezervine sahip, bu bakımdan dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Venezüella, sadece ülkesindeki memurlarının değil, diplomatlarının bile maaşlarını ödeyemiyor”

ŞU ŞARTLARDA HERŞEY OLABİLİR!.

“Venezüella’nın vatansever ordusu hadiseleri kontrol altında tutuyor. ABD ile bağlantılı olanlar da var. Fakat bu ajanlar özellikle sağ partilerde.. Şu şartlar altında ülkede her şey olabilir. Çünkü Maduro, otoriteyi tesis edemedi”

TÜRKİYE, ÜLKEMLE DAYANIŞMAYA DEVAM ETSİN..

“Türkiye’nin Venezüella ile ilişkileri uzun bir zamandır iyi durumda. Erdoğan, Türkiye ile Venezüella arasında bir dostluk ilişkisi geliştirdi. Taktik olarak getirisinin yanı sıra, bu ilişkiler taktikten ziyade bir dostluk ilişkisi. Venezüella Devlet Başkanı sıklıkla İstanbul ve Ankara’ya gidiyor. Bunun için makul sebepleri var. Venezüella’nın devrimci hükümeti içerideki bir takım bozulmalara rağmen ahlâkî değerlere sahip bir hükümettir. Türkiye’ye ve Türk halkına, emperyalist bir saldırıya muhatap kalan memleketim Venezüella ile dayanışma içerisinde oldukları için teşekkür ediyorum ve desteği sürdürmeye çağırıyorum”

Kaynak: barandergisi.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.