CHP’DE MUHARREM İNCE’YE ‘BAĞIŞ’ KRİZİ..

Bu haber 03 Ekim 2018 - 19:03 'de eklendi ve 848 kez görüntülendi.

2002’de AK Parti ve CHP’nin tekelinde başlayıp iki partinin çekişmesiyle gelişen 16 yıllık mevcut süreçte, her iki partiyi de pek parlak günlerin beklemediği değerlendiriyor. AK Parti, FETÖ mücadelesindeki gevşekliği ve ekonomide ülkeyi getirdiği nokta itibariyle tarihi bir seçim hezimetine hazırlanırken, CHP de, bölünerek parçalanma ve etkisiz hale gelme sinyalleri veriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde yerel seçim kazanı yine erken kaynamaya başladı. CHP’de önümüzdeki yerel seçimlere yönelik iç çekişmeler aylar öncesinden alevlenmiş gibi gözüküyor. Bazı il ve ilçelerde, mevcut başkanların, yeniden aday adayı olmamaları yönünde değişik çevrelerden yoğun baskılara maruz kaldıkları öğrenilirken, bazı başkanlar da, genel merkezden aldıkları kulis bilgileri doğrultusunda seçim stratejilerini geliştirmeye çalışıyorlar.

ÇANKAYA’DA İNCE’YE ‘BAĞIŞ’ KRİZİ..

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İstanbul – Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, 2019 yerel seçimlerinde yeniden aday olmayacaklarını açıklayan ilk isimler oldu. Parti içerisinde bir de yeniden aday gösterilmeyecekleri konuşulan isimler tartışması sürmekte. Bu isimlerin başında ise Ankara – Çankaya’nın genç başkanı Alper Taşdelen gelmekte. İddialara göre Taşdelen’in ismi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin kampanyasına, parti yönetiminin itirazlarına rağmen 5 milyon TL bağış yapması nedeniyle çizildi.

TAŞDELEN ADAY GÖSTERİLMEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜŞ OLABİLİR..

CHP kulislerinden edinilen bilgilere göre İnce’ye 5 milyon TL aktaran Taşdelen, bu tasarrufundan önce Kılıçdaroğlu’ya yakın parti yöneticilerine durumu danıştı. Kılıçdaroğlu ekibince, “Verme..” denmesine rağmen Taşdelen’in bu bağışı yaparak şimşekleri üzerine çektiği kaydedildi. Alper Taşdelen’in zaten aday gösterilmeyeceği düşüncesiyle Muharrem İnce’ye destek vermiş olabileceği de ihtimaller arasında.

NASIL BİR YOL İZLEYECEKLER?.

Ayrıca, İnce’ye destek verdikleri gerekçesiyle üstü çizilen isimlerle diğer gerekçelerle tekrar aday gösterilmeyecek isimlerin, seçimlerde bağımsız aday olup olmayacakları da merak konusu. Bu isimlerin, seçimlere katılma eğiliminde olan Demokratik Sol Parti’den aday çıkmaları da bir başka ihtimal. Sol’un 90’lı yıllardaki gibi bölünme ihtimalinin, AK Parti, MHP ve İYİ Parti başta olmak üzere diğer partilere avantaj sağlayacağı da değerlendirmeler arasında.

Emir İmamoğlu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.