SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

CHP’YE BİÇİLEN YENİ ROL: ÖZERKLİK!..

Bu haber 20 Temmuz 2019 - 23:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Yerel Yönetim Özerlik Şartı, 1988 yılında yürürlüğe girmiş ve Türkiye de dâhil olmak üzere, konsey üyesi 45 ülkenin 42’si tarafından imzalanmıştır. (Türkiye için Şart, yasalar gereği 1993 yılında yürürlüğe girmiştir.) Şart’ın daha çok ülke tarafından imzalanması için “Yükümlülükler” başlıklı 12.maddesine “Her Âkit Taraf, bu Şart’ın I. Bölümündeki paragraflardan en az 10 tanesini aşağıdakilerin arasından seçilmek üzere en az 20 paragrafı ile kendisini bağlı kabul etmeyi taahhüt edecektir.“ denilmiştir. Böylece üye ülkelere “çekince koyma” hakkı da tanınmıştır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 31 ülke de, bazı çekinceler koyarak bu Şart’a imza atmıştır.

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı‘nın ana teması yerel yönetimleri güçlendirmek olmasına rağmen, çekinceler dikkatle incelendiğinde her şekilde yorumlanacak ve esnetilecek muğlak ifadelerle dolu olduğu görülecektir. Şöyle ki:

Madde 4, fıkra 6: Planlama ve karar alma süreçlerinin danışılması.
Madde 6, fıkra 1: Yerel makamların iç örgütlenmelerini kararlaştırabilmeleri.
Madde 7, fıkra 3: Yerel kişilerin görev suçlarının belirlenmesi.
Madde 9, fıkra 4: Yerel makamlara sağlanan kaynaklara müdahale imkânı.
Madde 9, fıkra 6: Kaynak tahsislerinin yerel yönetimlere danışılması.
Madde 9, fıkra 7: Hibeler konusunda kendi politikalarına ilişkin takdir hakkı.
Madde 10, fıkra 2:Uluslararası birliklere katılma hakkı.
Madde 10, fıkra 3: Başka devletlerin yerel makamlarıyla işbirliği.
Madde 11: Özerk yönetimin yargı yoluna başvurması.

Türkiye  bu maddelere çekince koymuştur. Ancak, CHP’nin seçim bildirgelerine giren “eşit yurttaşlık” (sanki yurttaşlarımız eşit değilmiş gibi) tanımlaması ile bu çekince konulan maddeler arasında bağlamsal ve bölgeci bir ilişki var. Kılıçdaroğlu bu çekince konan maddelerinde yürürlüğe girmesi için kendi tabanını yavaş yavaş hazırlıyor. Diyarbakır’daki videosunda da iktidara geldiklerinde  Türkiye’yi parçalanmaya kadar götürebilecek bu tehlikeli maddeleri olduğu gibi kabul edeceklerini söylüyor.Yani  uluslararası sözleşmelere göre Kanun  hükmünde  olacak.

Federatif yurttaşlığa kadar yolu olan çekinceli bu şartı, CHP seçmenine mışıl mışıl  benimsetme görevi ise; Kılıçdaroğlu yönetimindeki YCHP’ye verilmiş gözüküyor.

Ne diyelim aklı başında olan vatan-daşa  üst akıl sökmez.

Tahir Çalgüner/DipDalga.com

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.