ÇİN-PAKİSTAN İLİŞKİLERİ, AVRUPA’YI GERDİ

Bu haber 18 Temmuz 2018 - 17:16 'de eklendi ve 1.126 kez görüntülendi.

Çin’den başlayıp Avrupa’ya uzanacak dünyanın en büyük ekonomik altyapı girişimi olan Yeni İpek Yolu Projesi, Avrupa’yı tedirgin etmeye devam ediyor.

Proje kapsamında Çin’in özellikle Müslüman ülkelerle ortak çalışmasını hazmedemeyen Batılılar, bunun “kıtayı istikrarsızlaştıracağı” gibi komik bir gerekçe öne sürdüler.

Özellikle projenin ilk ayaklarından biri olan Çin Pakistan Ekonomik Koridoru’nu (CPEC) baltalamaya çalışan Avrupa Parlamentosu Üyesi Çek siyasetçi Tomas Zdechovsky, “Söz konusu proje yasadışı bir şekilde Pakistan’dan geçiyor ve şiddetli yoksunluk konumunda olan insanlar topraklarını terk etmek zorunda kalıyorlar. Bu haliyle bu proje tüm alt kıtayı istikrarsızlaştırma potansiyeline fazlasıyla sahip” diyerek hem rahatsızlığını ortaya koydu hem de Pakistan halkının haklarının sözde savunuculuğuna soyundu. Tomas Zdechovsky, daha da ileri giderek, Çin’le ilişkilerini devam ettirmesi durumunda Pakistan’ın birçok Afrika ülkesi gibi bir zalim kaderi paylaşacağını öne sürdü.

2012 yılında imzalanan Çin Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) anlaşması doğrultusunda Çin ve Pakistan önemli altyapı yatırımları gerçekleştirirken, iki komşu ülke arasındaki bu yakın işbirliğinin Avrupa’dan gelen siyasi beyanatlardan etkilenme aşamasını çoktan aştığı vurgulanıyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.