SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE SEYAHAT UYARISI!.

Bu haber 14 Şubat 2019 - 22:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit’in öldürüldüğü iddiaları ve milyonlarca Uygur Türkünün toplama kamplarına kapatılması gibi haberlerin ardından Pekin yönetimine tepki gösteren Türkiye ile Çin yönetimi arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Uygur ozan Abdurrehim Heyit nedeniyle yaşanan gerilim sonrası Türkiye’ye seyahat uyarısı yayımladı. Büyükelçiliğin mesajında, Türkiye’de yaşayan Çin vatandaşlarının ve Türkiye’ye gelecek Çinli turistlerin ‘dikkatli olmaları ve kişisel güvenliklerine dikkat etmeleri gerektiği’ öne sürüldü.

Yıllık 140 milyon vatandaşı yurt dışı seyahati gerçekleştiren Çin, her yıl 800 milyar dolarlık turizm harcaması yapıyor. Çin’den bir önceki sene Türkiye’ye gelen 200 bin civarındaki turist sayısı, 2018’de ikiye katlanarak 400 bin civarında gerçekleşmişti.

Çin’den gelen son haberler ve kamuoyunun yoğun tepkileri üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı, Çin’e Uygur Türklerinin “temel insan haklarına saygı gösterilmesi ve toplama kamplarının kapatılması” uyarısında bulunmuştu.

Heyit’in yaşadığının ‘kanıtı’ olarak bir video yayınlayan Çin ise, daha önce görülmemiş şekilde resmi açıklamalar yaparak, iddiaları reddetmiş ve Türkiye’ye tepki göstermişti. Çin’in, Huawei şirketinin yöneticisi Meng Wanzhou’nun gözaltına alındığı Kanada ve Çinli turistlerin bir lobide beklemesine izin verilmeyen İsveç’e yönelik seyahat uyarılarının ardından Pekin’in ‘kara liste’sine Türkiye’de girmiş oldu.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.