DEVLET GIDA SAVAŞLARINA HAZIRLANIYOR

Bu haber 28 Temmuz 2018 - 23:20 'de eklendi ve 3.077 kez görüntülendi.

Son şeker fabrikalarının da özelleştirilmesi ile tamamen yabancı tröstlerin kontrolüne geçmesi beklenen şeker sektörü üzerinden başlayan tartışmalar, 82 milyonun gıda güvenliği ve vatandaşın yüzyüze kalması muhtemel biyolojik riskler noktasında alarm zillerinin çalmasına yol açtı.

GENELKURMAY VE MİT DE DEVREDE..

DipDalga’nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre son tartışmalar üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) da çalışmalarına hız vererek teknik altyapılarını güçlendirme kararı aldı. Özellikle ithalatına izin verilen GDO’lu yemlerin Biyogüvenlik Kanunu ve Biyogüvenlik Kurulu kararlarına aykırı olarak Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üretiminde kullanılıp piyasalara sürüldüğü yönündeki yoğun şüphelerin üzerine gidilerek çalışmaların bu yönde derinleştirileceği öğrenildi.

‘GIDA KONTROL MÜFREZELERİ’ ULUSAL GÖREVE..

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve yüzlerce askeri etkileyen gıda zehirlenmelerinin ardından geçtiğimiz Ocak ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TSK arasında imzalanan İşbirliği Protokolü doğrultusunda TSK’nın, insan ve hayvan sağlığına yönelik risklerin önlenmesi amacıyla izleme, gözetim, denetim, muayene, numune alma, analiz ve benzeri kontrolleri yapan ‘Gıda Kontrol Müfrezeleri’ni ‘ulusal ve askeri güvenlik çerçevesinde’ daha aktif hale getirileceği belirtildi.

GDO VE MAYAYA MİT DENETİMİ..

GDO’lu hububat ve NBŞ’lerin yanı sıra özellikle ekmek ve peynir ürünlerinde kullanılan ve terkibi bilinmeyen ithal mayaların da güvenlik birimlerinin sıkı takibinde olacağı kaydedildi. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın da, özellikle laboratuar çalışmalarında imkanlarını sonuna kadar seferber edeceği bildirildi. Bu çalışmalar kapsamında muhtelif bölgelerden alınan günlük numuneler üzerinden istatistiki veri kontrollerinin yapılıp envanter çalışması da başlatılacağı kaydedildi.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.