DEVLETİMİZ, GÖNÜLLÜ ALMAYI SEVMİYOR MU?

Bu haber 09 Ekim 2018 - 21:42 'de eklendi ve 1.653 kez görüntülendi.

Birçok vatandaş devlete destek düşüncesiyle arsalarını, maaşlarını bağışlama kararı almış ve bunu da basın yoluyla kamuoyuna duyurmuşlardı…

Amerika’nın başını çektiği şer odaklarının, Türkiye’ye karşı açtıkları örtülü ekonomik savaş, hükümet her ne kadar kabul etmek istemese de içeride bir ‘ekonomik kriz’ riskini taşırken, birçok vatandaş devlete destek düşüncesiyle arsalarını, maaşlarını devlete bağışlama kararı almış ve bunu da basın yoluyla kamuoyuna duyurmuşlardı.

Ancak bu samimi ve hasbi öneriye karşı ‘utangaç’ bir tavır takınan devletin, vatandaşların bağışları için bir hesap açmaması ve bir adres göstermemesi sebebiyle vatandaşlar bağışlarını yerine ulaştıramadılar.

Öte yandan idarenin bazı teşkilatlarının, gerçekten mali bir kriz içerisinde olunduğu intibaı uyandıran uygulamalara imza atması eleştirilere neden oluyor. Özellikle büyükşehirlerde birtakım cezalandırmalar yoluyla para toplanmaya çalışılması ibretle izleniyor.

Ayakta yolcu alan minibüsçülere, emniyet kemeri takmayan taksicilere, dış bahçelerinde sigara içirten kahvehanelere ve tekel bayilerine baskılar son bir hafta içerisinde had safhaya ulaşırken, kırmızı ışıkta geçtiği iddia edilen yayaların cezalandırılmasına ne zaman başlanacağı merak ediliyor.

İster istemez devletin bu genel cezalandırma ve buradan mali gelir elde etmeye çalışma izlenimi vermesinin kaynağı sorgulanıyor. Bazılarının aklına bu yapılanlar hükümete karşı memnuniyetsizlik oluşturmak isteyen FETÖ veya benzeri örgüt/grup mensuplarının yeni bir planı mı sorusu geldi. Ancak bunun gerçekten hazineye bir takviye çalışması olduğu fikri de ağırlık kazanmıyor değil.

Eğer devlet yeni bir gelir kaynağı oluşturmak ve tasarruf tedbirleri almak istiyorsa önce kendisinden başlamalıdır. Kamu kurumlarında büyük bir israfın yaşandığı herkesçe biliniyor. Özellikle belediyelerde israfın ve verimsiz harcamaların haddi hududu yok. Kamuda israfa geçit verilmezse vatandaş da üzerine düşen görevi yerine getirecektir.

Emir İmamoğlu 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.