DEVLETTE ‘MÜŞAVİR’ KAVGASI!.

Bu haber 29 Temmuz 2018 - 19:13 'de eklendi ve 913 kez görüntülendi.

Kamuda daire başkanlıkları, genel müdürlük, genel müdür yardımcılıkları, kurul üyelikleri gibi görevlerde bulunmuş ve bu görevlere uygun özlük haklar elde etmiş; ancak daha sonra siyasilerin kadrolaşma hırslarına kurban giderek kızağa çekilmiş bakanlık müşavirleri, kadrolarının ortadan kaldırılmasıyla yeni bir hak kaybına uğrama tedirginliği yaşıyor.

Yeni yönetim sistemine uyum kapsamında geçtiğimiz 9 Temmuz günü yayınlanan 703 sayılı KHK ile bakanlıkların müşavir kadrolarında yer alan kişilerin görevleri sona erdirildi. Buna göre, sayıları binleri aşan söz konusu görevlilerin çoğunluğunun, daha önce yaptıkları yöneticilik pozisyonlarına bakılmaksızın memuriyete ilk başladıkları kadrolar üzerinden yeniden kurumlara atanmalarına karar verildi.

ÖNCE SİYASİLERİN KADROLAŞMA HIRSLARINA KURBAN GİTMİŞLERDİ..

KHK’nın yayımından bir ay içerisinde, yani 9 Ağustos’a kadar gerçekleştirilmesi gereken atama kapsamında daha önce kamuda daire başkanlıkları, genel müdürlük, genel müdür yardımcılıkları, kurul üyelikleri gibi görevlerde bulunmuş ve bu görevlere uygun özlük haklar elde etmiş; ancak daha sonra siyasilerin kadrolaşma hırslarına kurban giderek kızağa çekilmiş bakanlık müşavirleri, yeni bir hak kaybına uğrama tedirginliği yaşıyor.

ŞİMDİ DE ÖZLÜK HAKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR..

KHK’da mevcut özlük haklarını 2 yıl alabilecekleri belirtilse de, 2 yıl sonra kadro ünvanı anlamında memuriyete ilk başladıkları pozisyonlarına geri döndürüleceklerini ve mevcut maaşlarının yaklaşık yarı yarıya düşeceğini belirten bakanlık müşavirleri uygulamaya tepki gösteriyorlar. Ayrıca düz memur olarak atanacakları kurumlarda, memuriyetteki geçmişlerine uygun muamele görüp görememe noktasında da tedirginliklerini dile getiren bakanlık müşavirleri, söz konusu KHK’nın hazırlanmasında katkıları bulunduğunu düşündükleri Başbakanlık müşavirlerine de sitem ediyorlar.  Zira bakanlık müşavirlerinin kadrolarına ilişkin getirilen düzenleme ve hak kaybı riski Başbakanlık müşavirlerini bağlamıyor.

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRLERİ NEDEN İMTİYAZLI?.

KHK’da, “Başbakanlık müşaviri kadrolarını kazanmış personel, kazanılmış hak aylık dereceleri, geçmiş kadro ve unvanları ve meslekleri göz önünde bulundurularak TBMM, merkez bakanlıklar ve düzenleyici ve denetleyici kurumlara müşavir olarak 1 ay içerisinde Devlet Personel Başkanlığı’nca atanır. Diğer kanunlarda hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işlem yapılmaksızın kadroları ihdas edilmiş ve ilgili kurumun kadro cetvellerine işlenmiş sayılır. Eski kadrolarına ait her türlü ödeme, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ikramiye ve sözleşme ücretleri ile diğer mali hakları Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden almaya devam ederler” hükmü yer alıyor.

“TÜRKİYE’DE İLK KEZ KARŞILAŞILAN BİR DURUM..”

Başbakan müşavirlerinin bütün mali hakları saklı tutulurken bakanlık müşavirlerinin haklarının kayba uğramakta olduğunu kaydeden bir kaynak, DipDalga’ya gönderdiği mesajında, “Başbakanlık yönetici ve müşavirlerinin TBMM Müşavirliklerine, Devlet Personel Başkanlığı eliyle atanması şeklindeki düzenleme, en başta hakkaniyete ve tezahürü adalete hukuken de ilgili Anayasa hükümlerine aykırıdır. Mevzuat metinlerini yazanların kendilerine ayrıcalık tanıyacak düzenlemeleri yazması, Türkiye’de ilk kez karşılaşılan bir durumdur. Tüm hakları 2 yıl sonra sona erecek olan Bakanlık Müşavirlikleri tek suçlarının KHK veya Kararname metinlerini yazan ekibin içinde olmamaları olarak hissetmektedirler. Bu husustaki mağduriyetin hakkaniyetle giderilmesi hususunu yetkililerin takdirlerinize saygıyla arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.