DEVLETTE, ÖZEL SEKTÖR YAPILANMASI..

Bu haber 16 Eylül 2018 - 18:44 'de eklendi ve 1.336 kez görüntülendi.

Eğitim, Sağlık, Tarım ve Turizm bakanlarının özel sektör patronlarından seçilmesinin ardından üst bürokratik makamlara da özel sektörden atamalar devam ediyor.

Son olarak CarrefourSA’da İcra Kurulu üyeliği yapan Ayşe Ayşin Işıkgece, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) atandı.

Bu gelişmeler, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın Sağlık ve Eğitim hizmetlerini sadece bir ekonomik ‘sektör’ olarak ele alıp buralardaki özel sektör payını artıracakları yönündeki sözlerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2015 yılında katıldığı “Balıkesir Ekonomi Ödülleri Töreni”nde sarf ettiği, “Ben bu ülkenin anonim şirket gibi yönetilmesini istiyorum” ifadelerini anımsattı.

Bu arada yeni atanan isimler basında sorgulanmaya da başlandı. Hükümete yakın medya, TİGEM Genel Müdürlüğü’ne getirilen Ayşe Ayşin Işıkgece’nin bir yemek masasındaki şarap tüketimine yönelik rahatsızlığını dile getirmekle yetindi.

HOLDİNGLERİN DEĞİL, HALKIN DEVLETİ!.

Ancak, daha önceki tecrübelere göre siyasetten ve bürokrasiden iş dünyasına geçişlere aşina olan Türkiye’de, iş dünyasından siyasete ve bürokrasiye yapılan bu transferlerden ne sonuç alınacağı üzerine pek kafa yoran çıkmaması dikkat çekti.

Ayrıca “ülkeyi bir anonim şirket gibi yönetme” sevdasının, Özal, Demirel ve hatta AK Parti’nin ilk dönemlerindeki acı neticeleri de unutulmuş gibi gözüküyor.

Emir İmamoğlu

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.