“FETÖ, AFRİKA’DA ORDU KURUYOR!.”

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 15:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni Akit Yazarı Nurettin Veren, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Güney Afrika’da satın aldığı silah fabrikalarıyla donattığı on binlerce kişilik bir terör ordusu kurmakta olduğunu yazdı..

FETÖ’nün Afrika faaliyetlerinin 1996-97 yıllarında başladığını vurgulayan Veren, bugünkü yazısında özetle şunları kaydetti:

“FETÖ Afrika’da aynen Asya’da olduğu gibi Afrika’yı rekabetsiz boş bir alan olarak gördü ve örgüt üyelerine, bütün Afrika’ya dağılmaları emrini verdi. FETO ilk talimatını Ali Katırcıoğlu’na vererek, Güney Afrika’ya gidip, bir cami ve yurdu içeren büyük bir kompleks yapmasını istedi. Bu işleri çok seven Ali Katırcıoğlu, derhal Johannesburg’a gidip kolları sıvadı.. Darbe girişiminin ardından 9’u general olmak üzere 300 civarında rütbeli asker, Türkiye’den buraya firar etti. Firar eden üst rütbeli subayların arasında 2 tümamiral, 4 tuğamiral ve bir tuğgeneralin bulunduğu tespit edilmişti..

FETÖ’nün en büyük destekçisi Türkiye’de Altunizade’deki FEM dershanesine gelip, İshak Haleva, Bartelemeo, Pinto, Moroviç, Mutafyan grubuyla yapılan toplantılara katılan, İshak Alaton ve Üzeyir Garih de bulunurdu.. İshak Alaton, FETO’nun talimatıyla Ali Katırcıoğlu’nu Nelson Mandela ile tanıştırdı. Kuzey Afrika’da işin başlaması Alaton’un desteği ile oldu.. Mandela, Ali Katırcıoğlu arasındaki dostluk, tıpkı bir ağabey kardeş ilişkisi gibi ilerledi ve Güney Afrika’nın her şehrinde FETÖ yapılanması için bütün kapılar açıldı.. Mandela’nın vefatından sonra, yeni başkan Jacob Juma ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en önemli ticaret bölgesi Gauteng Eyaleti’nin kadın Başbakanı Nomvula Mokonyane ile de aynı yakınlığını Alaton’un desteğiyle devam ettirdi..

Başbakan Makonyane da kendisini Ali Katırcıoğlu’nun evladı ve kızı olarak takdim ediyordu. İşte bu yakın sempati ve alakadarlık FETO’nun bütün işlerinde önünü açıyordu. FETÖ Türkiye’nin Afrika açılımı politikasına kendi çıkarları doğrultusunda yaygın ve örgün okulları ile eğitim emperyalizmine dönüştürmek de, gecikmedi.

Johannesburg altın, gümüş ve elmas mineralleri açısından göz kamaştıran bir şehirdir. 4,5 milyon civarında nüfusu ile FETO’nun ilk karargahı olmak üzere yapılanmasını başlattığı yerdir. FETÖ’nün Güney Afrika’da silah fabrikası satın alması, örgütün Türkiye sınırları dışında kendi ordusunu kurduğunu ve ordunun silah ihtiyacını bu fabrikası tarafından karşılayacağını düşündürüyor.

FETO’cu işadamlarının, Güney Afrika’nın Başkenti Pretoria şehrinde bulunan, Milkor zırhlı araçlar firmasını satın alması gerçekten ilginç ve endişe vericidir. Fabrikanın dünyanın birçok noktasında, çatışmaların ve terörün kol gezdiği bölgelere de satış yapan Milkor firmasının, aralarında DEAŞ ve PKK’nın bulunduğu terör örgütlerinin yuvalandığı Somali, Irak, Mali ve Nijerya’ya silah satışı yaptığı da ortaya çıktı.

FETÖ üyesi oldukları için haklarında tutuklama kararı olan 2 bine yakın FETÖ’cü, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Güney Afrika’ya kaçtı. Ali Katırcıoğlu, Levent Şenol, Vuslat Bayoğlu ve Şemsettin Çalışkan’ın önderliğinde, kömür işletmeciliğinden tekstile kadar, çeşitli sektörlerde faaliyet yürütüyorlar. Güney Afrika İş Adamları Derneği çatısı altında para transferleri ve kara para aklama işlemleri gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki yüzlerce şirketin bağlı bulunduğu Kaynak Holding’in genel müdürü Naci Tosun’un, bütün Güney Afrika’yı yönettiği ofisinin de burada bulunduğu ve takip edilip iadesinin istenmesi çok önemlidir”

KAYNAK: yeniakit.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.