“FİLİSTİN’İ DEVLET OLARAK TANIYACAĞIZ”

Bu haber 27 Eylül 2018 - 2:10 'de eklendi ve 725 kez görüntülendi.

İngiltere’de geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde koltuk sayısını 34 artırarak 266 parlementere ulaşan ve bu yıl yapılan yerel seçimlerde de bu başarısını koruyan İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, genel seçimleri kazanmaları halinde Filistin’i devlet olarak tanıyacaklarını söyledi.

Partisinin Liverpool’daki sonbahar kongresinde konuşan Corbyn, brexit meselesinin ülkeyi çıkmaza götürdüğünü ve biran önce erken seçimlere gidilmesi gerektiğini belirtti.

İşçi Partisinin güvenli bir İsrail’den ve Filistin devletinden yana olduğunu belirten Corbyn, “İktidara gelir gelmez Filistin devletini tanıyacağız. Devam eden işgal, yasa dışı yerleşimlerin genişletilmesi ve Filistinli çocukların hapsedilmesi bir zulümdür. İşçi Partisi, İsrail ordusunun Filistinli sivillere ateş açmasını ve İsrail’in kabul ettiği ulus devlet yasasını kınama konusunda tek vücut ” dedi.

Daha önce İşçi Partisinden birçok delege Filistin lehine açıklamalar yapmış ve İsrail’in gaddar tutumunu defalarca kınamıştı. İşçi Partisinin Filistin hakkındaki tutumu nedeni ile geçen yıl yapılan seçimlerin ardından Corbyn, ülkedeki İsrail lobisi tarafından ‘Yahudi düşmanı’ olmakla suçlanmıştı.

2015 yılından itibaren göreve gelen ve Filistin’e verdiği destekten ötürü “Yahudi düşmanlığı” ile suçlanan Corbyn’in önümüzdeki seçimlerde yüzde 40’ın üzerinde oy alması bekleniyor.

İşçi Partisi geçen yıl yapılan erken genel seçimde anketlerin yüzde 30’a ulaşamayacağı yönündeki tahminlerine karşı yüzde 40 oranında oy almıştı.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.