SON DAKİKA

GAZETECİ YAZAR GALİP İLHANER: HALİFELİK, ATATÜRK’TEN GEÇER!.

Bu haber 10 Şubat 2019 - 0:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dini bir otorite olmaktan ziyade siyasi bir makam olarak Hilafet kurumunun eksiklik ve öneminin her geçen gün daha fazla hissedilmekte olduğunu; İslam dünyasında Halifelik tartışmalarının gittikçe artış gösterdiğini; Batılı şer odaklarının da konuya ilgisinin her geçen gün arttığını kaydeden Gazeteci Yazar Galip İlhaner, DipDalga.com’a çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

HİLAFET’İ ÇALMAK İSTEYECEKLER..

Haçlı&Siyonist ittifakının Batı güdümlü bir ülkeyi Halifelik ilanı için mutlaka teşvik edeceğini belirten İlhaner, “İslam dünyası dışından birileri DAEŞ terör örgütü benzeri yöntemlerle bu konuyu bir kez daha suiistimal etmeden Türkiye üzerine düşeni yapmalıdır. Türkiye, siyasi olarak zaten kendisinde olan Hilafet hakkını ilan etmezse, başka bir ülke birtakım güçlerin de tahrikiyle mutlaka bu makamı sahiplenmek isteyecektir” dedi.

HİLAFET YETKİSİ TBMM’DE..

Önce DEAŞ terör örgütüne Halifelik ilan ettirilerek Hilafetin rezil bir duruma düşürülmeye, değersizleştirilmeye çalışıldığını, bunda kısmen de olsa başarılı olunduğunu vurgulayan İlhaner, “Buna rağmen meşru Hilafet hakkını TBMM aracılığıyla üzerinde tutan Türkiye, sağlam bir altyapı ile bu kurumu yeniden canlandırabilir ve İslam aleminin liderliği ve Lider Ülke iddiasını bu şekilde zirveye taşıyabilir” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK ÜLKE PUSUDA; BİRÇOĞU DA TÜRKİYE’Yİ BEKLEMEKTE..

Galip İlhaner, şunları kaydetti: “Halifelik için birçok ülke pusuda beklemektedir. Birçoğu da Hilafetin merkezi olan Türkiye’yi beklemektedir. Önce alt yapı çalışmaları bağlamında bir İslam Üniversitesi kurularak, tüm dünyadaki seçkin İslam alimleri Türkiye’ye davet edilmelidir ki bu çok rahat sağlanabilir. İslam dünyasındaki ihtilaflara çözümler üretecek bu üniversite bir yandan da İslam Hilafetinin alt yapısını çalışmalıdır. Bu çalışmaların neticelenmesi beklenmeden; Türkiye fitneye sebep olmamak adına sembolik olarak da olsa acilen Hilafet’in merkezinin Anadolu olduğunu ilan etmelidir”

ŞİMDİ YENİDEN ‘DEVAM’ ZAMANI..

Halifeliğin yeniden hayata geçirilmesiyle Türkiye’nin iç barışı ve birliğinin de sağlamlaşacağını öne süren İlhaner, şöyle devam etti: “Halifelik, Osmanlı padişahlarının şahsında İstanbul merkezli olarak yüzyıllarca devam etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun devamı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise, dönemin şartları gereği Halifeliğe sadece ara vermiştir. Bu ara vermeden dolayı, mütedeyyin kitlelerde bir kafa karışıklığı bulunmaktadır. Bu konuda Atatürk, haksız ithamlara maruz kalmaktadır. Atatürk, İslam düşmanı olarak gösterilmektedir. Atatürk, ne dini kaldırmıştır, ne de Halifeliği. Burada, tek parti döneminin bütün günahlarını Atatürk’e mal etmek, bilimsellikten ve gerçeklikten uzak bir yaklaşımdır. Dönemin şartları gereği Halifeliğe sadece bir ara verilmesi gereği hasıl olmuştur ve yapılan da budur. Şimdi yeniden başlama ve ‘devam’ etme zamanıdır”

CHP, HALİFELİĞE KARŞI ÇIKMAYACAKTIR..

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin mütedeyyin kitleleri devletle ve Atatürk’le barıştırmasının çok yerinde bir yaklaşım olduğunun altını çizen İlhaner, “Bu barış daha da ileri götürülmelidir. Bu sağlanırsa, CHP ile mütedeyyin (dindar) kitleler de barışır. Bu büyük barıştan, büyük bir sinerji doğar. Anadolu Barışı doğar. Dünyanın adil ve lider ülkesi Türkiye yeniden doğar. Atatürk ile barışık olmak, Türkiye’yi daha da büyütecektir. Atatürk ile barışık olunursa, samimi (Milli) Atatürkçüler ile birlikte ortak hareket edilebilir ve daha büyük işler yapılabilir. Türkiye’nin iç barışı ciddi derecede ivme kazanır. CHP’nin ve ‘Seyyid’ olduğunu söyleyen genel başkanının da bu düşüncelere karşı çıkmayacağını düşünmekteyim. Bu bağlamda Halifeliğe giden yol Atatürk’ten geçmektedir” diye konuştu.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.