“GENÇ BİR AMERİKAN ASKERİ USULCA SOKULUP BANA YALVARDI..”

Bu haber 22 Ağustos 2018 - 19:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, yakın zamandaki bir gezisinde genç bir ABD askerinin kendisine sokularak, “Lütfen Amerika’yı terk etmeyin” diye fısıldadığını kaydeden Alman Bakan, “Bu ifadede yatan sevgi bana dokundu. Belki de Amerikalıların Avrupalılara böyle ifadeler söyledikleri fikrine alışmak zorundayız” diye yazdı.

Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, Alman Handelsblatt gazetesi için kaleme aldığı yazıda ilginç açıklamalarda bulundu.

Yakın zamandaki bir gezisinde genç bir ABD askerinin kendisine sokularak, “Lütfen Amerika’yı terk etmeyin” diye fısıldadığını kaydeden Alman Bakan, “Bu ifadede yatan sevgi bana dokundu. Belki de Amerikalıların Avrupalılara böyle ifadeler söyledikleri fikrine alışmak zorundayız” diye yazdı.

Bir Amerikan askerinin bir Alman politikacıya böyle bir söz sarf etmesinin üzerinde düşünülmeye değer olduğunu belirten Alman Bakan Maas, ABD ve Avrupa arasındaki ortaklığı yeniden düşünmenin zamanının geldiğine işaret etti

ABD ile dengeli bir ortaklık istediklerini vurgulayan Alman siyasetçi, “ABD, kırmızı çizgiyi geçtiği yerde dengelememiz gerekiyor. Çünkü bizim birliğimizin (AB) DNA’sında anlaşma ve denge var” ifadelerini kullandı.

Kendilerine karşı tüm yanlışlarına rağmen ABD’ye ihtiyaçları olmaya devam ettiğini de söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı, “NATO’da veya terörle mücadelede bir partner olarak ABD’ye ihtiyacımız var” dedi.

Savunma harcamalarının yükselmesine de değinen Maas, NATO’nun Avrupa ayağını güçlendirmenin kendi çıkarlarına olduğunu; Washington’a alıştıkları kadar güvenemeyecekleri için buna önem vereceklerine dikkat çekti.

Amerika’yla birlikte çalışmak istemekle beraber İran ambargosu başta olmak üzere Avrupalı şirketlerin menfaatlerini korumak zorunda olduklarını vurgulayan Maas, “Amerika’nın bizim üzerimizden kararlar almasına ve hareket etmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu nedenle, ABD’den bağımsız ödeme kanalları kurarak, bir Avrupa Para Fonu yaratarak ve bağımsız bir Swift sistemi oluşturarak Avrupa’nın özerkliğini güçlendirmemiz şarttır” ifadelerini kaydetti.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.