SON DAKİKA

HEMEN SEÇİM SONRASI VATANDAŞIN ÜÇ BEŞ KURUŞUNA E-HACİZ ŞOKU

Bu haber 08 Nisan 2019 - 17:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hükümet çevreleri kabul etmek istemese de vatandaş tarafından fiyatlardaki yükseliş ve işsizlik rakamlarındaki artış şeklinde hissedilen ekonomideki kriz ortamı derinleşiyor.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 4 milyon 300 bin, gerçekte ise 10 milyon civarında işsiz vatandaş bulunuyor. Bu, aileleri de katarsak en iyimser hesaplamayla ülke nüfusunun dörtte birinin evinde çalışan bir birey olmadığı anlamına geliyor.

Peki, bu insanlar nasıl geçiniyor ve ülkemizdeki mültecileri bile haklı olarak aç açık bırakmayan devletimiz kendi vatandaşına ne gibi muamelelerde bulunuyor?

Aslında bu soruların dramatik cevaplarını herkes biliyor. 31 Mart seçimlerinin hemen ardından daha katı bir şekilde uygulamaya konan bir uygulamaya dikkat çekmek istiyorum.

Çalıştığı işyerinden çıkarılıp işsiz bırakılan veya işyerini kapatmak zorunda kalıp batan vatandaşlara şimdi de e-haciz tacizi başlamış durumda.

Elektriğini, suyunu ödemek için; askerdeki oğluna harçlık göndermek için bankaya üç beş kuruş para yatıran veya bebeğine bez mama alabilmek, eşini hastaneye götürebilmek için eşinden dostundan üç beş kuruş borç para gelen vatandaşın banka hesaplarına, vergi borçları başta olmak üzere yerine getiremedikleri bazı yükümlülükleri nedeniyle anında haciz konmakta.

Bir yandan insanlar iyiden iyiye çaresizlik, sahipsizlik duygusuna mahkûm edilirken, öte yandan yandaş holdinglerin milyonlarca TL vergi borçları bir kalemde silinmekte; rantiyeci kesime yüksek faiz kıyaklarına devam edilmekte.

E-haciz uygulamaları sadece işsiz vatandaşı değil, asgari ücretle yaşam mücadelesi veren borçlu vatandaşları da etkilemekte. Maaşlarının yattığı hesap, “maaş hesabı” olmasına; yasal icranın dışında dokunulmaması gerekmesine rağmen, asgari ücret maaş hesaplarına da blokeler konduğu ve vergi dairesi haczi uygulandığı bilinmekte.

E-haciz uygulamasından, trafik cezası bulunan vatandaşlar ve KYK kredi borcu olan öğrenciler de nasibini almakta.

Neticede vatandaşın adalet duygusu zedelenmekte ve devletin “sosyal devlet” algısı zayıflamakta.. Yetkililere küçük bir öneriyle bitirelim; işsiz güçsüz vatandaşın zaten boş olan banka hesaplarına e-haciz uygulanabilmesi için en azından 200-300 TL gibi bir limit belirlenmeli ve bunun üstündeki miktara haciz uygulanmalıdır. Fakir fukaranın üç beş kuruşluk banka hesabını bu şekilde sıfırlamanız, önümüzdeki seçimlerde sandıklarda tamamen sıfırlanmanıza yol açacaktır!.

Yusuf Karamanoğlu / DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.