SON DAKİKA

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, SADECE KUTUP AYILARININ DEĞİL, TÜM İNSANLIĞIN SORUNUDUR!..

Bu haber 15 Haziran 2019 - 18:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyamız yaklaşık 150 bin yılda ısınma ve soğuma evreleri yaşamış, yani 150 bin yılda 1 derece ısınma ya da soğuma gerçekleşmiştir. Bu değer şimdi 150 yılda bir gerçekleşmektedir. Bu ısı değişikliğinin bin kat hızlanmış olduğu anlamına gelir. Bundan 50 yıl sonra Antalya’da şimdi üretilen ürünler yetişmeyebilir. Olabilecek bu değişimlere karşı bizim şimdiden geleceğimizi planlamamız gerekir.

Antalya Kültür Merkezin’de (AKM) düzenlenen konferansta  ”İklim Değişikliğinin Küresel Etkileri” üzerine bir konuşma yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun söyledikleri endişe verici nitelikte.

“İklim Değişikliği ve Antalya’nın İklim Değişikliğine Adaptasyonu” üzerine bir sunumla konuşmasına başlayan Kadıoğlu, Dünya için normal bir süreç olarak ifade ettiği küresel ısınmanın, sürecin hızlı olması halinde 50 yıl gibi bir süreçte çok büyük sorunlarla karşılaşılabileceğinin altını çizdi.

Özellikle son günlerde Antalya ve civarında sıkça rastlanan, hortum, sel, yangın, toprak kayması gibi afetlerin yanında hidro-meteorolojik afetlerin de yaşanmaya başlamasının sorumlusunun ‘insan’ olduğunu söyledi.

İklim değişikliği denilince akla kutup ayılarının geldiğini, bu sorunun sadece onların sorunu gibi algılandığını ifade eden Kadıoğlu, ”iklim değişikliği sadece kutup ayılarının meselesi değil, tüm dünyanın meselesidir” dedi.

Kadıoğlu, şöyle devam etti:

“Dünyamız yaklaşık 150 bin yılda ısınma ve soğuma evreleri yaşamış, yani 150 bin yılda 1 derece ısınma ya da soğuma gerçekleşmiştir. Bu değer şimdi 150 yılda bir gerçekleşmektedir. Bu ısı değişikliğinin bin kat hızlanmış olduğu anlamına gelir.

1 derece, 2 derece gibi ısı farklılıkları insanlar tarafından küçümsenebilir ama bu kadarlık bir farklılık, iklim üzerinde çok büyük farklılıklara yol açar. Deniz suyunun 1 derece ısınması birçok canlının bu bölgeden kaçmasına sebep olabilir. Bundan 50 yıl sonra Antalya’da şimdi üretilen ürünler yetişmeyebilir. Olabilecek bu değişimlere karşı bizim şimdiden geleceğimizi planlamamız gerekir.

2070 yılında Antalya’da iki derecelik bir sıcaklık artışı beklenmektedir. Şu anda Mayıs ayında yapılan tarımsal sulama, 2070 yılında Mart ayına kadar gerileyecek, yani erken sulama yapılmaya başlanacaktır. Az yağış, çok buharlaşma, kaçınılmaz olarak bu sonucu doğuracaktır. Deniz suyunun fazla ısınmasının yanında, kışları da kurak geçen bir Antalya, 50 yıl sonra bugünün Dubai’si  olabilir.”

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.