İSKENDER PALA’DAN YİNE BİR İNTİHAL VAKASI MI?

Bu haber 30 Ağustos 2018 - 19:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir süredir belli bir çevre tarafından edebiyat dünyasının ‘önemli’ isimleri arasında gösterilen Yazar İskender Pala’nın kaleme aldığı “Katre-i Matem” adlı romanından yükselen ‘intihal’ kokuları, okuyucuyu büyük hayal kırıklığına uğratacağa benziyor.

Katre-i Matem’in ser kahramanlarından Kara Şahin’in düğününün ve evliliğinin ilk sabahında eşi Nakşıgül’ün ölümünün anlatıldığı kısmın, Giritli Aziz Ali Efendi’nin “Muhayyelat” isimli eserinde geçen “Hikayet-i Molla Emin” bahsiyle benzerliği şaşkınlığa yol açtı. Giritli Aziz Ali Efendi’nin eserinde yer alan Hikayet-i Molla Emin bahsinde de evlenen Emin Molla, düğününde eşini ölü buluyor ve kendisinin öldürdüğü iddiası ile berdest ediliyordu. Sadece isimler değiştirilerek Roman’a aşırılan sahnede geçen figür ve anlatının benzerliği de epey mide bulandıracağa benziyor.

Tekraren yayınlanmaya devam edilen “Muhayyelat” ile “Katre-i Matem”in aynı yayın evinden (Kapı) basımı da ayrıca dikkat çekici bulunuyor. Daha Önce “Od” isimli romanında da intihal yaptığı iddialarıyla gündeme gelen İskender Pala’nın, şimdi bu son suçlamaya ne gibi bir izahat getirmeye çalışacağı merak konusu oldu.

100 Temel Eser arasında bulunan ve Edebiyat Klasikleri arasında zikredilen ‘Muhayyelat’ gibi bir eserdeki bir hikayenin, yüz yıl sonra ‘ünlü’ bir yazarın kaleme aldığı bir romanının iskeletini oluşturması, “İntihal nedir?” sorusuna da yeni bir anlam katacak gibi gözüküyor.

HABER & YORUM – MUSTAFA BOZKURT:

Yayın dünyasında sıkça rastlanan bir meseledir intihal. Gerek doğrudan, gerek (alıntının, taklidin rengi) değiştirilerek yapılmış intihaller konusunda kati bir mutabıklık olmaması suiistimallerin artmasında açık kapı teşkil etmeye devam ediyor.

Aynı vaka, fiil vb. reaksiyonların farklı gözlem ve kalemlerle günümüze taşınmasında şahitlik (anlatı, rivayet, belge) kriteri ele alınırken, kurgu yani herhangi bir gerçeklik taşımayan hayal ürünü eserlerde esinlenme ve intihalin arasındaki fark netleştirilemiyor.

Esin kaynakları ‘Binbir Gece Masalları’na dayandırılan Muhayyelat’taki ‘Molla Emin’ hikayesi ile ‘Katre-i Matem’ romanındaki fantastik kurgunun neredeyse aynı olması, romanlarda da ‘kaynak’ gösterilmesi gerekliliğini elzem kılıyor.

DipDalga.com

Mustafa Bozkurt
Mustafa Bozkurt dipdalgamedya@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.