SON DAKİKA

İŞTE ABD’NİN BOZGUNCU YENİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ..

Bu haber 25 Şubat 2019 - 9:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CNN Türk canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim 2017’den bu yana Türkiye’de büyükelçisi olmayan ABD’nin bir iki hafta içerisinde yeni büyükelçiyi göndereceğini açıkladı.

Erdoğan, “Biliyorsunuz uzun zamandır Amerika’nın Türkiye’de büyükelçisi yoktu. Ama şu anda çok önem verdikleri bir ismi Türkiye’ye büyükelçi olarak atıyorlar. Ve bunu da herhalde şöyle kısa zaman içerisinde, belki bir hafta belki iki hafta içerisinde bu büyükelçi de görevine başlayacak. Kendisiyle konuşmamda, ‘çok önemli bir büyükelçimi gönderiyorum’ dedi” ifadelerini kullandı.

TRUMP’IN ADAYI SATTERFİELD..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından yeni ABD Büyükelçisi’nin kimliği merak konusu oldu. ABD Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde geçtiğimiz 15 Şubat’ta yayınlanan “Beyaz Saray Basın Müşavirliği” imzalı basın açıklamasında, bu ismin David Michael Satterfield olduğu açıklanmıştı.

SON SÖZÜ SENATO SÖYLEYECEK..

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Büyükelçiliği için David Michael Satterfield’i aday gösterme niyetini açıklarken, halen ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapan Sattefield’in Türkiye Büyükelçisi olabilmesi için Senatoda yapılacak oylamayı beklemesi gerekecek.

PENTAGON ÜSTÜN SİVİL HİZMET ÖDÜLÜ SAHİBİ..

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Satterfield’e ilişkin verilen bilgilere bakıldığında, Arapça, Fransızca ve İtalyanca bildiği belirtilen müstakbel Türkiye Büyükelçisi’nin ABD Başkanlığı Seçkin Üst Düzey Yönetici Ödülü, ABD Dış İşleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü ile ABD Ordusu Üstün Sivil Hizmet Ödülü sahibi olduğu görüldü.

KATİL SİSİ DARBE YAPARKEN MISIR’DA MASLAHATGÜZAR’DI..

Ülkesinin Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Irak ve Libya Büyükelçiliklerinde görev yapan Satterfield, Mısır’da katil General Abdülfettah es Sisi’nin darbe yaptığı 2013 yılında da ABD’nin Kahire Büyükelçiliği’nde Maslahatgüzarlık görevindeydi.

GİZEMLİ SOYİSİM..

Ayrıca Yahudi kökenli olduğu yönünde ciddi kuşkular bulunan Satterfield’e ilişkin iki inceleme yazısı (YAZI 1YAZI 2) kaleme alan Araştırmacı Yazar Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com’da özetle şunları yazdı:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nda 1980’de göreve başlayan ve pek çok Ortadoğu ülkesinde diplomat statüsünde görev yapan Satterfield, ABD Dışişleri’nin Suriye dosyasına bakan önemli bir kaç isminden biri.

Senato’nun Suriye konulu oturumlarında pek çok defa Beyaz Saray’ın Suriye politikasını sunan kişi olarak bir konuşmasında Menbiç’le ilgili olarak “ABD’nin, Menbiç’te kalmaya devam edeceğinin Türk hükümetine açıkça söylendiğini” bildirmişti.

Daha önce Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan ve Tunus’ta görevli Satterfield’in; oğul George Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın üst düzey danışmanlığı ve Dışişleri’nin Irak konusundaki özel koordinatörlüğü görevleri vardı.

Arap-İsrail ilişkileriyle geçmişte yakından ilgilenen Satterfield, 2009-2014 yıllarında İsrail ve Mısır arasında yer alan Sina’daki Çokuluslu Güçler’in genel direktörlüğünü yürütmüştü.

ABD-Birleşik Krallık-Fransa koalisyonunun Suriye’ye hava ve füze saldırısı gerçekleştirdiği günlerde “prochetmoyen-orient.ch” adlı internet sitesinden sızdırılan 12 Ocak 2018 tarihli belgede, Satterfield’ın da adı geçiyordu.

Sızdırılan belge, ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün’den oluşan “Suriye için Küçük Amerika Grubu”nun Suriye’yi bölmek ve paylaşmak, bölgeyi istikrarsızlaştırmak için savaşı bir süre daha uzatmak için planlamaların yapıldığını ortaya koyuyordu.

Sızdırılan belgeye göre toplantıya katılanlar arasında ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield da bulunuyordu.

ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün arasındaki Suriye paylaşım toplantısından sızdırılan dünyayı ayağa kaldıracak gizli belgeye göre; ABD batılı müttefikleriyle birlikte Suriye’yi bölmeyi ve savaşı uzatmayı hedefleyen bir plan uygulamada kararlıydı.

Plan, Washington’daki İngiltere Büyükelçiliği’nde Orta Doğu’dan sorumlusu Benjamin Norman’ın yazdığı 12 Ocak tarihli gizli yazının sızmasıyla ortaya çıktı. 5 sayfalık yazıda, ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün’den oluşan “Suriye için Küçük Amerika Grubu”nun varlığı ortaya çıkıyordu.

Grup, ilk kez 11 Ocak 2018’de Washington’da toplanmış, ABD Dışişleri Ofisi’nin Yakın & Orta Doğu Bölümü’nün şefi Hugh Cleary, Fransa Dışişleri Bakanlığı Kuzey Afrika & Orta Doğu Direktörü Jérôme Bonnafont, ABD Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Yardımcısı David Satterfield, Ürdün’den Nawaf Tell ve S. Arabistan’dan Jamal al-Aqeel katılmıştı.

Suriye stratejisinin detayları şu şekildeydi; Suriye’nin bölünmesi, Soçi sürecinin sabote edilmesi, Türkiye için çizilen çerçeve ve Cenevre sürecini yöneten BM Özel Temsilcisi Mistura’ya verilecek talimatlar.

Bu gizli toplantı da katılımcıların stratejisi Soçi’deki barış girişimlerini sabote etmek, Suriye krizine Kürtlere karşı Türkler savaşını eklemek ve İran ile Lübnan Hizbullahı’na karşı İsrail’i kışkırtmak olarak belirlenmişti.

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Satterfield’in her ne kadar biyografisinde ‘beyaz’ tanımı yer alsa da ismi ve soyadından dolayı Semitik genler taşıdığı söylenebilir. İbranice “Davut” ismi, Davit soyadı ise İngilizce ve İbranice karışımı “Satterfield”. “Sattar” İbranice “gizli, üstü örtülü, gizli saklı” anlamları olan bir kelime ve Arapça’da da benzer manaları var. “Büyü yapılan ev,  büyülü mekan” gibi de anlam verilebilir. Yani aile büyükleri Kabalacı…

“Field” İngilizce kökenli bir sözcük; “alan, saha” gibi anlamlar içeriyor.

Ankara’ya atanan ABD’nin yeni Büyükelçisinin soy ismi, geçmişinde yaptığı işlerle örtüşüyor ve ‘gizli alan’ gibi bir manaya karşılık geliyor…”

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.