SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

KEMALİST CHP’LİLER İLE SOSYAL DEMOKRAT CHP’LİLER ARASINDAKİ İDEOLOJİK AYRIŞMA BÜYÜYOR!..

Bu haber 08 Haziran 2019 - 23:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Atatürk döneminde de; sosyal demokrat/ federasyoncu mandacılar vardı. ATATÜRK, özellikle bu “sosyal demokrasi” denen pek bir afili ancak ” kuruluş felsefesinin kurdu” olarak gördüğü o tarihteki  bu Alman düşünce ekolünü partiye sokmadı…

26. 02. 2012 Tarihinde Genel Başkan K.K; bir Tüzük değişikliği yapar. Aşağıda koyu renkle gösterilen sonradan Tüzüğün 3. Maddesine ilave ettiği gri ve esnek tümceleri şimdi bir bir inceleyelim. Tüzüğün 2018 evlere şenlik versiyonu aşağıda:

 MADDE (3)   Cumhuriyet Halk Partisi, “programındaki anlamlarıyla” Atatürkçülüğün “Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, Devrimcilik” ilkelerine bağlıdır. (4) Cumhuriyet Halk Partisi, başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere Aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, “sosyal demokrasinin” özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir. 

1. “programlarındaki anlamlarıyla”  6 oka bağlı bir parti diyor. Yersen! Parti seçim bildirgeleri ve programlarında 6 okun anlamını sayısız kez “sosyal demokrasi” maskesi altında değiştiren KK değil mi? 

2. “Sosyal demokrasi” doktrininin ilkelerini benimsiyormuş parti. Yok yaaa… Neymiş onlar KK?

Atatürk döneminde de; sosyal demokrat/ federasyoncu mandacılar vardı. ATATÜRK, özellikle bu “sosyal demokrasi” denen pek bir afili ancak ” kuruluş felsefesinin kurdu” olarak gördüğü o tarihteki  bu Alman düşünce ekolünü partiye sokmadı… Yanına yaklaştırmadı. Bu tür gayri milli yapılanmaları bakanlar kurulu kararı ile yasakladı.

3. Parti “demokratik sol” bir partiymiş?

KK, ne bulduysan içine eklemişin de eklemişsin… Neredeyse ideolojiler toplama kampına dönmüş tüzük maddesi.

Kılıçtaroğlu bu açıdan değerlendirildiğinde kurucu iradeye “karşı bir devrimci” olarak görevlendirilmiş bir kişidir.

CHP’nin “altı ok”unu da yediler:

Laiklik ilkesi yerine Sekularite,

Milliyetçilik eşit yurttaşlık olmuş,

Devletçilik insani kalkınma olmuş,

Laiklik özgürlükçülük olmuş,

Halkçılık ise hümanizm olmuş,

Yetmedi, devrimcilik de demokratlık. Bu ifadelerden sonra bu ortaya karışık ılımlı liberal-sol! majestelerinin projesini kimin hazırladığı da ortada.!!!

Sosyal demokrasi öncelikle “sol” bir ideoloji değildir. Kemalizm’i de; salt bir ”sol” veya liberal ideolojiye indirgemekte olası değil.

Yani birbiri ile çelişkili üç kavramı aynı paragraf içerisinde geçirerek aslında “KEMALİZM” ideolojisi kavramını ve orijinal içeriğini bir illüzyonla buharlaştırmış ve tahrip etmiş… Partiyi kimliksizleştirmiş.

Haaa birde… Partiyi, “Parlamenter sisteme”bağlı görmeyerek de;  belki ileride Başkanlık sistemine geçiş yapılacağını önceden sezen KK, bu ayrıntıyı da es geçmiş…!

Bak Pargalı K. Kılıçdaroğlu!

Sen aslında anladın onu…

Ne demek istediğimi!..

Y- CHP, bu kafayla iktidara bile getirilir ama o Y-CHP artık Atatürk’ün CHP’si olamaz.

Seçmene duyurulur!..

Tahir Çalgüner/DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.