SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

KİŞİSEL VERİLERİNİZ E-BAY’DA SATILIYOR OLMASIN?!..

Bu haber 12 Haziran 2019 - 18:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

eBay’dan satın alınan 159 adet ikinci el hard diskin %42’sinde, Aile pasaportları, özgeçmişler, finansal kayıtlar, üniversite öğrenci belgeleri, büyük bir seyahat şirketinin dahili ofis e-postası kayıtları, bir kargo firmasının tüm nakliye süreçlerinin kaydı gibi önemli verilerin verilere ulaşıldı.

E-BAY’DA İKİNCİ EL OLARAK SATILAN HARD DİSKLERİN %42’SİNDE ÖNEMLİ KİŞİSEL VERİLERE RASTLANDI

Kullanmadıkları eski hard disklerini ikinci el olarak eBay’da satarak gelir elde etmek isteyenleri büyük bir tehlike bekliyor. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, profesyonel yöntemlerle hard diskteki verilerin temizlenmesi gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde kişisel verilerinizin istenmeyen kişilerin eline geçme olasılığından kurtulunamayacağını vurguluyor.

Online alışveriş sitesi eBay’dan satın alınan 159 hard disk üzerinde yapılan inceleme sonucunda disklerin, % 42 gibi hayli yüksek bir oranda kişisel veriler içerdiği saptandı.

KULLANILMIŞ HARD DİSKLERDE BULUNANLARA İNANAMAYACAKSINIZ!

EBay’dan satın alınıp teknik incelemeye tabi tutulan 159 hard diskin içerisinde yok, yok!

Aile pasaportları, özgeçmişler, finansal kayıtlar, üniversite öğrenci belgeleri, büyük bir seyahat şirketinin dahili ofis e-postası kayıtları, bir kargo firmasının tüm nakliye süreçlerinin kaydı gibi önemli verilerin hepsi hard disklerde kalmış.

HARD DİSKLER TAMAMEN TEMİZLENMİYOR

Araştırmada, satın alınan ikinci el 159 hard diskin %15’inde kişisel tanımlanabilir verilere erişildiği raporlanırken, kullanıcıların verileri temizleme konusunda yetersiz kaldığı sonucuna da varılıyor. Eski kullanıcılara ait bu verilerin kötü amaçlar için kullanılabileceği gerçeği de korkutucu senaryoları beraberinde getiriyor. Günal’a göre bu duruma en çok, eski hard disklerini satmayı düşünen kullanıcıların, önemli kişisel verilerini temizlemeyi unutmaları ya da kullandıkları yöntemlerin eksik kalması neden oluyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.