SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

KURTULUŞ SAVAŞINDA, BİR SARIKLI MÜCAHİT!..

Bu haber 30 Ağustos 2019 - 2:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yunan ordusu İzmir’ e çıktığında ilk iş Çal ilçesinin Süller köyüne gelerek, “O kalpaklı müftü nerede? Onu sarığına dolayıp boğacağız” diyerek evini ve kitaplarını yakmışlar, sonra da Çal bölgesinde direnişi psikolojik olarak kırmak amacıyla da karargâhlarını, özellikle evine taşımışlardı.

Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner Efendi, milli mücadelenin meşru olduğunu meydanlarda ve cami kürsülerinde yaptığı ateşli konuşmalarla dönemin mandacı zevatına rağmen halka duyurdu. Bu arada, bazı mülkiye kökenli dönemin mandacı kaymakamlarını ve valilerini, hem de “Damat Ferit’ ten daha çok kralcı olan ulemayı da ikna etmesi gerekiyordu. 15 bin kişinin katıldığı Denizli Çarşı Camisi Meydanı Mitingi ve itilaf devletlerine protesto notası ile o günlerde, Denizli- Çal cephesini bir merkez haline getirmişti. Bu arada “Ankara Fetvası”nı da tasdik ederek bu yöndeki dini hükmü bütün millete duyurdu. Yunan işgali sırasında Çal’da ve Anadolu genelindeki ilk müdafaa-i hukuk, milli mücadele cemiyetini kurdu ve başkanlığını yaptı.

Cephedeki hizmetlerinden dolayı İstiklal madalyası ile onurlandırıldı. Hem de iki madalya ile.. Meclisteki oturumda ’’mükerrer değil….Helaldir…Helal…’’ alkışları altında..

 

 

Zaferden sonra teklif edilen milletvekilliği görevini benimsemeyerek, irşad vazifesine devam etti. 1952 yılında da hakkın rahmetine kavuştu..

MAYIS 1919- SAMSUN ÖNCESİNDE, ANADOLU’DAN BİR “ÇAL” MANZARASI :

 İstanbul’ da ki itilaf devletleri komutanlığına 17 MAYIS 1335 (1919) tarihli bir protesto telgrafı gönderilir. Bunu gönderen Ahmet İzzet Efendi’dir. Telgrafta yazan meşhur cümle şudur:

“Geldiğiniz gibi gidersiniz.”

   

 

   

Telgrafı alan itilaf askeri komutanlığı ve istihbaratı, bu ilhaki- red duruşunun karşısında biraz kızmış! olacaklar ki; Yunan ordusu İzmir’ e çıktığında ilk iş olarak Çal ilçesinin Süller köyüne gelerek, “O kalpaklı müftü nerede? Onu sarığına dolayıp boğacağız” diyerek evini ve kitaplarını yakmışlar, sonra da Çal bölgesinde direnişi psikolojik olarak kırmak amacıyla da karargahlarını, özellikle evine taşımışlardı. Tarihçi Cemal Kutay’ın eserlerinde Müftü’nün önemli bir hatıratına yer verilir. Hatıratta, Müftü bu olay hakkında şöyle demektedir:

‘’Esasen, bu kadar serveti ve hatta canımı bile feda etmeden davayı tahakkuk ettirmenin ve Allah’a tam kulluk etmiş olmanın mümkün olamayacağını takdir ederek, bunu çok görmedim ve arkasını bile aramadım. Vatan ve milletimizin namus ve mukaddesatımızın kurtulmuş olması bizim için en büyük mükafat ve teselli olmuştur.”

Kurtuluş Savaşı’nda Denizli bölgesinde düşmana karşı direnişi başlatan ve varını yoğunu vatan uğruna feda eden bu Sarıklı Mücahit, kendi kalemiyle ele aldığı Türk Yavrularına Öğüt başlıklı yazısında Türk gençliğine söyle sesleniyor:

“Ey Türk Yavrusu,

Çalış, hemen çalış.. çalışmak her kemalin ve her fennin sermayesidir. Çünkü gökyüzünde kuşlar gibi uçanların ve denizlerin dibindeki balık gibi gelip geçenlerin asıl sermayeleri çalışmak değildir de nedir?

Cenabı Allah’ın senin için hazırladığı tabiat kanunlarını öğrenmezsen yine cahil kalırsın.

Ey Türk Evladı! Geçmiş zamanları unutma. Çünkü geçmiş zamanlar gelecek zamanların tohumlarının mahzeni ve Şuunat ve hadisatının ayinesi olduğu gibi, gelecek zamanlarda geçmiş zamanın tarlası ve ahvalinin ayin esidir.”

A.İzzet Çalgüner (Çal Müftüsü) 1938-Denizli

Denizli Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner’in şahsında, bu cennet vatanı bizlere hediye eden tüm Kurtuluş Savaşı Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz..

Tahir Çalgüner/DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.