SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

MISIR, YÜZ YIL SONRA YENİDEN İNGİLİZ SÖMÜRGESİ OLUYOR!

Bu haber 30 Mart 2019 - 14:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1956 yılındaki Süveyş Krizi’nden bu yana araları pek iyi olmayan İngiltere ile Mısır’ın, darbeci General Sisi’nin başa geçmesinin ardından bir süredir askeri alanda ciddi işbirliği içerisine girdikleri ortaya çıktı.

ORTAK PİYADE EĞİTİMLERİ..

Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es Sisi’nin darbe yaptığı 3 Temmuz 2013’den sonra Mısır’la gizli ilişkileri geliştiren İngiltere’nin, ortak piyade eğitimi işbirliğiyle Mısır Ordusu’yla da derin ilişkiler kurduğu öğrenildi.

MISIR ASKERLERİNE İNGİLTERE’DE EĞİTİM

İngiltere’nin Mısır’la askeri işbirliğinin piyade eğitimiyle sınırlı kalmadığı; Mısır Özel Kuvvetleri’ne bağlı askerlerin 2015 yılından bu yana İngiliz Özel Kuvvetleri’nin Hereford’daki ana üssünde kurslara katıldıkları kaydedildi.

İNGİLTERE’NİN MISIR’A SİLAH SATIŞI PATLADI

Bu yeni işbirliği süreci, iki ülke arasındaki silah ticaretinde de İngiltere lehine karlı sonuçlar doğurdu. Mısır Ordusu, piyade silahları başta olmak üzere birçok askeri araç ve ekipmanı özellikle 2015 yılından itibaren İngiltere’den tedarik etmeye başlamış durumda.

MISIR, YENİDEN İNGİLİZ SÖMÜRGESİ Mİ OLUYOR?

Gizli gizli başlatılıp derinden yürütülen İngiltere – Mısır işbirliği kapsamında, Mısır’da İngiliz lisansıyla askeri araç ve ekipman üretimine yönelik çalışmalar da bulunduğu bildirilirken, İngiltere’nin Mısır’ı silah sanayi konusunda bir ucuz üretim merkezi ve lojistik üs olarak gördüğü belirtiliyor.

MISIR ORDUSU, BATILILARI “KARDEŞ” OLARAK GÖRÜYOR!

Mısır, geçtiğimiz Aralık ayında İtalya ve İngiltere’nin de katıldığı bir ortak askeri tatbikatı da düzenlemişti. Tatbikata ilişkin açıklamada bulunan Mısır Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Albay Tamer Rifai, İtalya ve İngiltere’yi “kardeş devletler” olarak nitelemişti.

BÜTÜN OYUN, ENERJİ KAYNAKLARI İÇİN..

İngiltere başta olmak üzere batılı devletlerin Mısır’a artan bu ilgisinin altında, Doğu Akdeniz’de özellikle enerji konusunda oynanan oyunda ellerini güçlendirme ve tırmanan gerilimde pozisyon tutma kaygısının etkili olduğu değerlendiriliyor.

KIRK YIL İNGİLİZ İŞGALİNDE YAŞADILAR

1882’de İngiliz işgaline giren Mısır, yaklaşık 40 yıl süren müstemleke durumundan 1922’de kurtularak İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmişti.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.