OKULDA ZORUNLU AŞI DAYATMASI HASTANELİK ETTİ!.

Bu haber 06 Ekim 2018 - 21:25 'de eklendi ve 1.780 kez görüntülendi.

Döviz kurlarındaki spekülatif yükselmenin ardından ilaç firmalarının fırsatçılığı sebebiyle devletin elinde kalan son kullanma tarihi yaklaşmış aşıların okullarda tüketilmeye çalışılacağı yönünde verdiğimiz haberin ardından, Antalya’dan can sıkıcı ilk haber geldi.

Aksu ilçesindeki Pınarlı Cumhuriyet Ortaokulu’nda 8. sınıf öğrencilerine rızaları alınmadan zorla tetanoz aşılı yapılırken bazı öğrencilerin solunum sıkıntısı yaşamaları üzerine 40 öğrenci ambulanslarla tedbir amaçlı çeşitli hastanelere götürüldü. Hastanelerde bir süre müşahede altında tutulan öğrenciler, öğle saatlerinde taburcu edildiler.

Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerinde tetanoz aşısı yapılırken bir kız öğrencinin, solunum sıkıntısı yaşaması üzerine sağlık ekibi tarafından müdahale edilerek 112 ambulansı ile en yakın özel bir hastaneye götürülmüş, burada yapılan incelemede aşı komplikasyonuna (yan etki) rastlanılmamıştır. Okulda yapılan aşılama çalışması devam ederken diğer öğrencilerin de aşı korkusuna bağlı olarak benzer tepkiler verdiği gözlenmiştir” denildi.

Bakanlık açıklamasındaki, “Bazı öğrencilerin tedirginlik ve korkuya bağlı bu tür reaksiyonlar göstermesi rastlanılan normal bir durumdur” ifadesi şüpheyle karşılanırken, öğrencilere uygulanan aşıların menşei ve son kullanma tarihine ilişkin bilgi verilmemesi dikkatlerden kaçmadı.

DipDalga.com

SON KULLANMA TARİHİ GELEN AŞILAR OKULLARDA MI KULLANILACAK?.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.