SON DAKİKA

OYAK, FRANSIZ RENAULT’LA ORTAKLIĞI BİTİRSİN!

Bu haber 15 Nisan 2019 - 0:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye topraklarının yarısında sözde “Batı Ermenistan Cumhuriyeti” ilan eden Ermeni bir gruba ev sahipliği yaparak Türkiye’ye karşı cephe alan Fransa yine kendine yakışanı yaparak 24 Nisan’ı sözde “Ermeni Soykırımını Anma Günü” olarak tanıdı.

Kararın alındığı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Edouard Philippe’in imzaladıkları kararnamede, Fransa’nın sözde “Ermeni soykırımını” 29 Ocak 2001 tarihinden bu yana resmen tanıdığı hatırlatılıp, 24 Nisan’ın bundan böyle sözde “Ermeni Soykırımını Anma Günü” ilan edildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından ağzının payı verilse de Antalya’daki NATO toplantısına katılan Sonia Krimi isimli Afrika kırması Fransız parlamenter de yine sözde “Ermeni soykırımı” iddiaları üzerine Türkiye’yi suçlayıcı küstah ifadelerde bulunma cüretini göstermişti.

Yakın geçmişte de ilginç gelişmeler yaşanmıştı..

2006 yılında Fransız Ulusal Meclisi’nin, sözde “Ermeni soykırımının inkârını suç sayan” yasa tasarısını görüşeceği yönündeki haberler üzerine dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’un, Fransa ile askeri ilişkilerin askıya alındığını açıklaması Fransa’nın geri adım atmasını sağlamış; tasarı gündeme alınıp oylanmadığından yasalaşamamıştı.

Ancak Fransa, Türkiye’nin ihanet şebekesi FETÖ’yle mücadele verip 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaralarını sarmaya çalıştığı bir dönemde;  Ekim 2016’da söz konusu tasarıyı Senatosunda kabul ederek yasalaştırmıştı.

Tüm bu gelişmeler ve son yaşananlar dikkatleri iki ülke arasındaki ekonomi, güvenlik ve askeri alandaki ilişkilere çevirdi. Türkiye ve Fransa arasında özellikle OYAK üzerinden devam etmekte olan ilişkiler özellikle dikkat çekici bulunuyor.

27 Mayıs ihtilali sonrası TSK mensuplarının maaşlarından gerçekleştirilen kesintiler ile kurulup özel yasayla faaliyet gösteren ve vergi muafiyetleri başta olmak üzere birçok imtiyaz ve teşvikten faydalanarak Türkiye’nin sayılı holdingleri arasına giren OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu), her nedense özellikle Fransız firmalarla ortaklıklar kurarak bugünlere geldi. Siyonist Rothschild ailesinin önemli hissedarı olduğu AXA grubu OYAK’ın ilk ortaklarındandı.

Sözde “Ermeni soykırımına” uğradığı iddia edilenlerin yakınlarına tazminat ödemesinde bulunan küçük bir sigorta şirketini de bünyesinde barındıran AXA ile 2006 sürecinden sonra yollarını ayırmak zorunda kalan OYAK, diğer Fransız ortağı Renault Grubu ile ilişkilerini ise arttırarak devam ettirmekte.

2006’da Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’un bir beyanatı ile alacağı kararı 10 yıl ertelemek zorunda kalan Fransa, bugün de OYAK’ın vereceği bir kararla veya en azından bir niyet beyanıyla tükürdüğünü yalamak zorunda bırakılabilir.

Emir İmamoğlu / DipDalga.com

https://www.dipdalga.com/turkiye-topraklarinda-sozde-bati-ermenistan-devleti-ilan-edildi/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.