SON DAKİKA

PEGASUS HAVAYOLLARI’NDA, BİRİLERİ TARAFINDAN BİLET DEĞİŞİMİNDE YOLSUZLUK MU YAPILIYOR?..

Bu haber 19 Haziran 2019 - 19:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pegasus Havayolları’ndan aldığı bileti şirketin web sitesi üzerinden değiştiren vatandaş bu işlem için 75 TL ödeme yaparken, müşteri temsilcisi aynı işleme 125 TL istedi. Kendisine 50 liralık farkın hangi sebepten dolayı istenildiği sorulunca telefonu müşterinin yüzüne kapattı.

DipDalga.com’a gelen ihbarda, Pegasus Havayolları’nın müşteri temsilcisi ile telefonla bilet değişimi ile kurumun web sitesi üzerinden bilet değişimi yapılması arasında fahiş fiyat farkı bulunduğu bildirildi. Farkın neden kaynaklığı sorulduğunda ise müşterinin yüzüne telefonun kapatıldığı bildirilen ihbarın detayları şöyle:

Pegasus Havayollarında İstanbul-Antalya gidiş dönüş bileti alan müşteri, dönüş biletinin saatini değiştirmek için 19 Haziran 2019 günü, Pegasus’un +90 850 255 1809 numaralı telefonunu saat 15:37’de arar ve karşısına çıkan Seda isimli bayanla aralarında şu diyalog yaşanır.

Pegasus: İyi Günler efendim ben Seda. Size nasıl yardımcı olabilirim?

Müşteri: İyi günler Seda Hanım. Ben 4 Temmuz’da gidiş, 8 Temmuz’da Antalya-Sabiha Gökçen arası gidiş-dönüş uçuş bileti almıştım. Gidiş biletinde sorun yok ama dönüş biletinin 08:50’de 22:50’ye alınmasını istiyorum.

Pegasus: PNR Numaranız neydi efendim.

Müşteri: 6K….

Pegasus: Tamam efendim kontrol ediyorum şimdi….. (Telefonda bir süre bekletir) 175 lira fark ücreti çıkıyor.

Müşteri: Ben az önce kontrol ettim biletin o saatteki fiyatı internet sayfanızda 189.99 görünüyor. Nasıl bu kadar fazla fark olabilir? Çok fazla değil mi?

Pegasus: Efendim ben de sayfadan bakıyorum. Bilet fiyatı 275 TL. (Müşteri bu rakamdan tam emin değil. Ama Pegasus’un kayıtlarından bu çıkartılabilir.)

Müşteri: Ben tekrar siteden kontrol edip döneyim.

Bu diyalogdan sonra Müşteri tekrar siteye girer ve kontrol eder. Bilet, Seda Hanım’ın dediği gibi 200 küsur TL değil, kendisinin söylediği gibi 189.99 TL dir. Daha önce aldığı bilet fiyatıyla arasında fazla bir fark yoktur. Ama Pegasus kendisinden bilet değişimi için nerdeyse extra bir bilet parası daha istemektedir.

Müşteri tekrar +90 850 255 1809 numaralı hattı tekrar arar. Yine karşısına Seda Hanım çıkar.

Müşteri: Seda Hanım sizinle az önce görüşmüştük. Ben tekrar kontrol ettim biletin fiyatı sitenizde 189.99 TL olarak görünüyor.

Pegasus: Beyefendi hangi saate bakmıştınız.

Müşteri: 22:50

Pegasus: Şimdi kontrol ediyorum…. (Bir süre bekler) 125 TL fark çıkıyor beyefendi.

Müşteri: Seda Hanım bu fark çok değil mi?

Pegasus: Cezayla beraber böyle efendim.

Müşteri: Bu fiyatın ne kadarı ceza, ne kadarı bilet farkı?

Pegasus: 75 TL ceza, 50 TL bilet farkı efendim.

Müşteri o sırada yanında duran eşine ‘’ Ne dersin? 125 TL diyorlar. Değiştirelim mi?’’ diye sorar. Eşi ‘’Gerek yok’’ der. Müşteri Seda Hanıma döner ve ‘’ Tamam biz değiştirmekten vazgeçtik. Teşekkürler’’ der ve telefonu kapatır.

Müşteri, kendilerine Pegasus’tan gelen maili tekrar açar ve orada bilet değiştir butonunu görür. Butona basar. Devam eder ve sonuçta toplam 75 TL daha ödeyerek biletinin saatini değiştirir.

Kendisine Pegasus tarafından telefon ile söylenen fiyattan 50 TL daha ucuza biletini değiştirmiştir. Fakat bilinçli bir vatandaş olmasından dolayı, Pegasus’un kendisinden istediği 50 TL fazlalığın neyin bedeli olduğunu öğrenmek için tekrar +90 850 255 1809 nolu hattı arar. Yine Seda Hanım çıkar telefona.

Pegasus: Pegasus Havayolları, ben Seda. Buyrun, size nasıl yardımcı olabilirim?

Müşteri: Seda Hanım ben az önce konuştuğunuz kişiyim. Siz benden bilet değişim ücreti için 125 TL istediniz. Ben interneten kendim 75 TL’ye hallettim. Merak ediyorum sizin benden istemiş olduğunuz 50 TL’yi hangi hizmetiniz için talep ediyorsunuz. Bunu bana açıklar mısınız?

Pegasus: TELEFON MÜŞTERİNİN YÜZÜNE KAPATILIR!

Müşteri, Pegasus’un kendisinden fazladan istediği 50 TL’nin hangi nedenden dolayı istenildiğini öğrenmekte ısrarlıdır.

Pegasus Genel Müdürlüğü’nün 0 (216) 560 70 00 numaralı hattını defalarca arar. Fakat mesai saatinde aramış olmasına rağmen santral görevlisi bile telefona bakmaz.

Bilinçli vatandaşımız, yaşadıklarını biraz düşündükten sonra kendi kendine ‘’Eğer bunu her bilet değiştirene yapıyorlarsa, bu büyük bir yolsuzluk, büyük bir usulsüzlük. Bu sistem ile binlerce, on binlerce kişi en az 50 TL ödemiş olsa, bu çok büyük bir haksız kazanç demektir. Pegasus’a telefonla ulaşamasam dahi, bu durumu Pegasus yetkililerine, konuyla ilgili diğer yetkililere ve Türk Halkına basın yoluyla duyurmalıyım’’ der ve sorumluluğunu yerine getirerek bize ulaşır.

DipDalga.com olarak, biz de sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz ve Pegasus’a soruyoruz:

Müşteri hizmetleri personeli web sitenizde 189.99 TL olan biletin fiyatını neden 275 TL (rakamda çok az bir değişiklik olabilir) gibi fahiş bir fiyat olarak müşteriye söylüyor?

Vatandaştan fazladan istediğiniz 50 TL yi ne karşılığında istiyorsunuz?

Bu sistemden yönetim olarak haberiniz var mı?

Şu ana kadar kaç kişiden bu şekilde fazladan tahsilat yapıldı?

Yoksa bilginiz haricinde, telefona bakan personeliniz tarafından mı böyle bir uygulama yapılıyor?

Pegasus yetkililerince, yukarıda verilen arama saatlerinden konuyla ilgili konuşma kayıtlarının çıkartılıp inceleneceğini ve bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapılacağını umuyoruz. Cevap verildiği takdirde, verilen cevap sitemizde yayınlanacaktır.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.