SON DAKİKA

SALDIRININ AMACI, İSLAM ALEMİNİ TÜRKİYE’DEN SOĞUTMAK!.

Bu haber 20 Mart 2019 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saldırıda kullanılan silahlara iliştirilen notlarla aslında, İslam alemine, “Başınıza ne geliyorsa hep bu Türkler yüzünden..” mesajı verilmeye çalışıldı..

Takriben 600 kadar Türk vatandaşının yaşadığı Yeni Zelanda ile ilk tanışmamız Çanakkale Savaşı sırasında oradan getirilen Anzaklar ile başlıyor.

II. Elizabeth’in resmi olarak burada da “Kraliçe” kabul edildiği ülke yaklaşık 5 milyon civarında nüfusa sahip..

Avusturalya gibi İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olan ülke güney kutbuna en yakın nokta..

Geçtiğimiz Cuma günü Türkiye ve Türk tarihine de göndermeler içeren terör saldırılarının şoven bir Haçlı kafası ile yapıldığı görüntüsü altında yatan farklı ipuçlarını ele alırsak “Yeni Zelanda nedir?.”

Her silahlı eylemde cahil bir psikopat tavrı yada İslam korkusu (İslamofobi) yalanlarına sarılan batılı devletlerin manevralarını alt üst eden bu saldırının, diğerlerinden daha hassas bir döneme rastlaması biraz daha derin bakmamızı şart kılıyor..

Zira saldırıdan hemen önce AB Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili kararı, bu katliamın sözde müttefiklerimiz arasında bir iletişim kopukluğu ile oluşmuş bir anlaşmazlığın varlığını gözler önüne seriyor..

Daha farklı bir cihetten bakarsak, ‘yeniden Büyük Britanya kabusu’ ile kıvranan Avrupa’nın zayıf bir döneminde Türkiye’yi saldırgan bir psikoloji ile köprüleri atma durumuna sürüklemek isteyen küresel sermayenin yeni bir hamlesi olması da ihtimaller arasında..

Ölen tek bir Türk yokken, Türkiye’ye mesajların olduğu bu fiilin rastladığı farklı bir sahne daha var!.

Her Müslüman, “Türk” sanılırsa ne olur?.

Yahut “Türk yüzünden” diyerek, İslam dünyasında ne yapılabilir?

İngiliz Milletler listesinde yer alan Yeni Zelanda, geçtiğimiz yılın Nisan ayında Kraliçe Elizabeth’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldıktan 2 ay sonra bir seçime girdi..

Paralelinde diğer devletlerden birçoğu da aynı toplantıdan hemen sonra seçimlere girdiler..

Hemen yakın zamanda da topluluğun en güçlü iki ülkesi Hindistan ve Pakistan, aralıklarla sürtüşmeler yaşamaya başladı!.

Pakistan farklı bir tercihle başbakanını son seçimde değiştirdi..

Gelelim Kanada’ya.. Dünyanın en çok göçmen ve sığınmacı alan ülkeler arasında o da Yeni Zelanda gibi İngiliz Milletler listesinde..

Dünyanın neresinde bir iç savaş yahut ekonomik buhran yaşansa Kanada kapılarını ardına kadar açıyor!.

Son olarak Suriye ve Irak’la birlikte Sudan uyruklu yüzbinlerce insanı kabul etti!.

Konu ile pek ilgili görünmüyorsa da söyle bir gerçek daha var; coğrafi yakınlık sebebi ile İslam dünyası için değişik konularda ara limanlardan biri olan Avusturalya kıtası nitelikli göçmen konusunda batılı ülkelere nazaran çok daha seçici..

Dikkat çeken hususlar; cevabını arayan sorular var; saldırganın silahında neden tek bir Çanakkale ibaresi yok?. Avrupa’da yaşamadığı halde ne diye Avrupa tarihi üzerinden bir mesaj vermeyi tercih etti?. Neden Endülüs, Kudüs vs.. değil de yalnız Osmanlı tarihi üzerinden bir şeyler ima etmeyi tercih etti?.

Nerden bakarsanız bakın şu izi, emareyi sildirmek gayet zor olacak; ABD, İngiltere ve Avrupa büyük bir sermaye baskısı altında ve politikalarında istikrar vaat edebilecekleri tek çıkar yolları yok..

İkinci Büyük Buhran’ın ayak seslerini bastırmak adına saldıracak yeni soygun sahaları arayan sermaye çevrelerinin İngilizler ve İngiliz kolonileri ile uygun adım atamamasından faydalanmak isteyen 3. sınıf güçlerin bu saldırılarla global bir boşluk çıkarmak istiyor olmaları da gayet mümkün.

Yakın geçmiş ile bugünü kıyaslarsak silah ticaretinin bir süredir sekteye uğradığı bir vakıa.. Pazar ihtiyaçları depreşen 3. sınıf silah baronlarının ikinci bir Bosna yahut bir Kafkasya aradığı da muhakkak..

O gün de en büyük borçlu ABD idi, bugün de..

Bu işlerin altından yine “ekonomik” gerekçe ve kaygıların çıkmasına pek şaşırmamak gerek..

Mustafa Bozkurt / DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.