SON DAKİKA

SANCAR PAŞA, CIA AJANINI KULAĞINDAN TUTUP KAPI DIŞARI ETMİŞ..

Bu haber 19 Eylül 2018 - 19:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dış ülkelerin de teşvikiyle 1980’de başlayan ve modern zaman ‘İslam’ devletleri arasında bu boyutlarda ‘ilk savaş’ olma niteliği taşıyan İran-Irak Savaşı’ndan (1980-1988) kısa süre önce, CIA tarafından aslında Türkiye’nin baş hedef olacağı başka ‘kanlı’ bir senaryo planlandığı ortaya çıktı.

CIA, GENELKURMAY BAŞKANI’NA KOMŞU OLUYOR..
1974’de Kıbrıs harekatından başarıyla çıkan ve ‘milli birlik’ ve ‘dayanışma’ noktalarında zirvelerde bulunan Türkiye’nin o süreçte Amerika tarafından İran’a da saldırmaya ve ‘kardeş’ kavgasının fitilini ateşlemeye teşvik edildiği öğrenildi. DipDalga’nın edindiği bilgilere göre CIA, kirli amaçları için dönemin Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’ın oturduğu siteden bir daire alarak bir ajanını Sancar’ı etki altına alabilmek maksadıyla buraya konumlandırdı.

SANCAR PAŞA, ‘KUVEYT’ KUMPASINA GELMEDİ…
Amerikan Büyükelçiliği’nde askeri yetkili görünümündeki CIA ajanı, Genelkurmay Başkanı Semih Sancar ve ailesi ile samimiyet kurmaya başladı; bir süre sonra Türkiye’nin İran’da bir ihtilal organizesine destek vermesi, ardından İran’a girerek ‘toprak kazanması’ gibi küstah bir teklifte bulundu. Tıpkı Irak’ın Kuveyt’i işgali öncesinde yaşanan diplomatik kumpası anımsatan bu teklife karşı milli bir duruş sergileyen Sancar paşa, Amerikan ajanını yanından kovduğu gibi ülkeyi de terk etmesini ve Türkiye’ye bir daha girememesini sağladı. Olayın ardından CIA’nın mülkiyetindeki daire uzun süre boş kaldı. Çankaya’daki CIA mülkiyetinin bugünkü durumu belirsizliğini koruyor.

AMERİKAN KAHPELİĞİ HİÇ DEĞİŞMEDİ…
Bu yaşanan skandal olay, Amerika’nın ‘İslam’ ülkelerini birbirine kırdırmak üzerine daha o tarihlerde girişimlerde bulunduğunu; ayrıca Kıbrıs zaferinin ardından milli duruşu sağlamlaşan Türkiye’yi zayıflatmayı amaçladığını ortaya koyuyor.

1 dolarlık hainlerin gözü Türk Askeri görsün..
MAREŞALLİĞİ KABUL ETMEDİ!..
CIA’nın küstah teklifi karşısında gereğini yapan Orgeneral Semih Sancar, 20 Temmuz 1974 tarihinde başlayan Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Ordusu’nun Genelkurmay Başkanı idi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’la da uyumlu bir mesai içerisinde bulunan Sancar paşa, merhum Erbakan’a, “Allah sizden razı olsun. 13 senedir haysiyeti Makarios tarafından rencide edilen bir ordunun komutanıyım. Bu günleri de Allah bize gösterdi” ifadesinde bulunmuştu. Merhum Erbakan’da katıldığı bir televizyon programında Sancar Paşa’yı, “Kuvvetlerimize emir verdik, gideceksiniz ve kardeşlerimizi kurtaracaksınız. Askeri kuvvetlerimiz Sayın Semih Sancar.. Allah gani gani rahmet eylesin. Çok muhterem bir genelkurmay başkanımızdır. Kıbrıs Harbi’nde baştan sona kadar en büyük kahramanlıkları yapmıştır. ‘Sizi mareşal yapalım’ dedik, kabul etmedi. 1 maaş ikramiye verelim dedik, kabul etmedi. Böyle muhterem bir insandır. En büyük fedakárlıkları yapmıştır. Ve çok büyük bir şekilde bu işi yönetmiştir” şeklinde anlatmıştı.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.