SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

SAYIN YÖK BAŞKANI!.. İCRA DEĞİL; TEMENNİ EDECEKSENİZ, İSTİFA EDİN!..

Bu haber 17 Temmuz 2019 - 0:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FETÖ ile mücadelenin üçüncü yılında, YÖK Başkanından FETÖ mücadelesi konusunda somut olarak ne yaptığını açıklaması beklenirken, bomboş bir temenni yazısı yazması; maalesef YÖK’ün FETÖ konusuna, bürokrasiden siyasete her alana insan kaynağı sağlayan üniversitelere ve üniversite gençliğine temenniden öte bir şey veremediğini gösteriyor. YÖK Başkanının görevi olan bir konuda temennide bulunması ise; Başkanın nasıl bir ruh haliyle bu yazıyı kaleme aldığını; sanki YÖK Başkanı O değil de, dışarıdan birisiymiş gibi bir haleti ruhiyeye sahip olduğunu göstermesi açısından çok önemli ve maalesef vahim bir durum.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın 15 Temmuz dolayısıyla yayınladığı basın bildirisi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan haricinde devlet kurumlarının birçoğunun FETÖ mücadelesi konusunda ne kadar duyarsız ve lakayt davrandığının yazılı kanıtı niteliğinde olmuş. Yahu sıradan insanları kandırabilirsiniz belki ama YÖK ve üniversiteleri yakından tanıyanları, hele hele akademisyenleri ve üniversitelerde çalışan idari personeli nasıl kandıracaksınız!..

Milletin gözünün içine baka baka aptal yerine koymaya devam ederseniz, bugün olmasa bile yarın bunların hesabını vereceksiniz!.. Şimdilik 2547 sizi koruyor olabilir… Ama ‘ne zamana kadar’, onu hep birlikte göreceğiz..

Neden bu kadar hışımla klavyeye sarıldığımı izah edeyim. İsterseniz gelin hep beraber Sayın YÖK Başkanı ne demiş birlikte inceleyelim. YÖK Başkanı sekiz paragraflık bir basın bülteni hazırlamış. Paragraf paragraf inceleyip, sekiz paragrafın sonunda ‘nasıl hiçbir şey söylemeden sekiz paragraf yazılır’, onu hep beraber görelim.

Birinci Paragraf:

Ülkemizin siyasi tarihinin en hain olaylarından biri 15 Temmuz darbe girişimidir. Darbeye teşebbüs sürecinde milletimiz genciyle, yaşlısıyla, öğrencisiyle, öğretim üyesiyle sokağa dökülmüş ve bu hain girişime geçit vermemiştir.

Klasik bürokrat girişi yapmış. Evet. Bu vatanda yaşayan belli bir kesim 15 Temmuz günü her şeyini ortaya koyarak bir destan yazmıştır. Ama buna FETÖ ve FETÖ’nün uşakları dahil değildir. O Pensilvanya itinin tüm kamu kurumlarındaki enikleri belli bir saate kadar inlerinde saklandı, sonra baktılar iş tersine döndü, bayrağı kapan meydanlara çıktı… Bunların hepsini bu milletin has evlatları biliyor.. Yani sizin bunu dile getirmiş olmanız hiçbir şey ifade etmiyor. Siz YÖK başkanı olarak ne yaptınız, onu söyleyin!..

İkinci Paragraf:

Bu süreçte üniversitelerimiz dâhil devletimizin çeşitli kurumlarından şehitler verilmiş, sonrasında kurumlarımız kendi içinde FETÖ/PDY terör örgütüne karşı çeşitli tedbirler almıştır.

Siz YÖK başkanı değil misiniz? Sizin kurumunuzdan kim şehit oldu bilmiyor musunuz? Kim şehit olduysa, kaç kişi şehit olduysa neden göğsünüzü gere gere bunları açıklamıyorsunuz da yuvarlak sözler arkasında kaçamak güreşiyorsunuz? Sahi o gece siz neredeydiniz?

Üçüncü Paragraf:

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından da menfur darbe girişiminin hemen sonrasında hızla tüm Üniversite yönetimleri ile irtibata geçilmiş ve Devletimizin kurum ve kuruluşları ile uyumlu bir işbirliği süreci tesis edilmiştir.

Nasıl bir işbirliği? Bakın bu paragrafta da yuvarlak yuvarlak sözler söylüyorsunuz!.. YÖK hangi devlet kurumuna nasıl bir destek verdi? Üniversite yönetimleriyle irtibata geçmek bir iş mi? Zaten irtibatta olmanız gerekmiyor mu? Daha önce YÖK yatışta mıydı? Hızla kelimesini kullanınca okuyanlardan belki bazılarında ‘acayip bir şeyler yaptığınız algısı oluşturmak’ tan başka ne yaptığınızı kastediyorsunuz? Hızlaymış!.. Ne yaptığından zerre bahsetme (Çünkü yapılan bir şey yok. Olsaydı söylerdi her halde) yuvarla gitsin..

Dördüncü Paragraf:

Başkanlığımız tarafından 16 Temmuz 2016’da yapılan bir açıklama ile milletimizin iradesine karşı düzenlenen, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek olan darbe girişimi şiddet ve nefretle kınanmış, demokrasinin en önemli savunucularından olan üniversitelerimiz milletin iradesine saygı ve demokrasiye sahip çıkma noktasında tek vücut halinde tepkisini göstermiştir.

Kınamasaydınız bir de!.. Tabii ki kınayacaksınız.. Mecbur kınayacaksınız!.. ‘’Sanki mecbur değildik te, bakın işte buna rağmen kınadık’’ der gibi, kınamayı büyük bir iş yapmış gibi sunmak da ne ola?! Üniversitelerimiz kelimesi bir genelleme kelimesidir! O üniversitelerdeki YÖK’ün yani sizin FETÖCÜ rektörlerinizden bir çoğunun ‘kahraman savcılar vasıtasıyla’ görevden alındığını bilmiyor muyuz!? 16 Temmuz’da onların hepsi görevde değil miydi? Tek vücut derken, onları da mı kastediyorsunuz?

Beşinci Paragraf:

Bu darbe teşebbüsünün ne toplumda ne de orduda bir karşılığının olmadığı, aksine toplumun tüm tabakalarına ve kesimlerine sızan bu örgütün sadece kendi emelleri için düzenlediği hain bir girişim olduğu açıkça görülmektedir.​ Nitekim bu girişim yekvücut haline gelmiş olan yüce Türk milleti tarafından durdurulmuş, teröre geçit verilmemiştir.

Yahu siz YÖK başkanısınız!.. Camide vaaz veren vaiz değilsiniz!.. Milletimizin has evlatları geçmişte dedeleri ne yaptıysa yine onu yaptılar.. Siz, bana göre devletin en önemli kurumunun, YÖK’ün başındasınız. Milletin ne yaptığını bize tekrarlamanıza gerek yok!.. Siz ne yaptınız, siz?

Altıncı Paragraf:

15 Temmuz darbe girişiminden sonraki süreçte gerek Yükseköğretim Kurulu bünyesinde gerekse üniversitelerimizde çeşitli faaliyetler yürütülmüş, toplantılar yapılmış, yurtdışına bilgilendirme mektupları gönderilmiş, ulusal ve uluslararası alanlarda çeşitli yönleriyle darbe girişimi ele alınmış ve akademik makaleler yayımlanmıştır.

Çok büyük iş yapmışsınız!.. Tebrikler.. Yahu siz YÖK başkanı olarak bizim aklımızla alay mı ediyorsunuz? Neymiş, YÖK bünyesinde çeşitli faaliyetler, toplantılar yapılmış, yurt dışına bilgilendirme mektupları gönderilmiş, makale yazılmış!.. Biz de ‘’FETÖ ile en etkili şekilde nasıl mücadele edilir’’ bunun hakkında bir şey arıyorduk, sayenizde bulduk!.. Bize 15 Temmuz’da uçaksavar mermisi atanlara twit ve makale atalım bundan sonra!..

Sayın YÖK Başkanı!..,

Size 15 Temmuz’dan sonra kaç tane rektör, akademisyen ve idari personel hakkında dosya geldi? Bunların kaç tanesini sonuçlandırdınız? Size savcılıklardan görevsizlik kararıyla kaç tane FETÖ dosyası geldi? Bunların kaçını sonuçlandırdınız? YÖK bünyesinde kaç tane FETÖ örgütü üyesi tespit ettiniz? YÖK’te hiç FETÖCÜ yok muydu? Üniversitelerde FETÖCÜ rektörlerin güya FETÖCÜ diye attıkları kaç tane mazlumun dilekçesini değerlendirdiniz? Siz bunların cevabını verin önce!.. FETÖ mücadelesi yeteri kadar sulandırıldı!.. İnsanları aptal yerine koymaktan vazgeçin! Bunun hesabını eğer inanıyorsanız veremez siniz!..2016 yılında sizin Disiplin Kurulu Başkanınız arandığında diyordu ki; ’’Biz daha 2011’in dosyalarını bitiremedik!.. Sizin dosyanıza sıra gelmez!..’’ Allah aşkına siz böyle mi mücadele verdiniz?! Siz daha dün yeni atadığınız rektörlere ‘’eski rektörlere ve dekanlara bulaşmayın’’ talimatı vermediniz mi?

Sayın YÖK Başkanı!..

Yeni atanan rektörlere neden böyle bir talimat verdiniz? Eski rektörlerle nasıl bir organik bağınız var ki; böyle bir emir veriyorsunuz? Görevi biten FETÖ iltisaklı bir çok rektörün artık hak ettiğini bulacağını bekleyen binlerce mağdur ve mazlum varken!.. Siz nasıl bunlara dokunmayın, bunlarla uğraşmayın talimatı verirsiniz!.. Amacınız ne? Bazı şeylerin size kadar uzanacağından mı korkuyorsunuz? Ben buradan sayın Cumhurbaşkanımıza ve devletin kahraman savcılarına sesleniyorum! YÖK başkanının bu talimatı verip vermediği açıktır!.. Devletini ve milletini seven rektörlerimiz de vardır. Yeni atanan rektörlerle Cumhurbaşkanımız bizzat özel görüşsün ve YÖK başkanının kendilerine ne söylediğini Cumhurbaşkanımıza da söylesinler!.. Söylerler de.. Muz Cumhuriyetinde değiliz!.. Gırtlağımıza kadar geldi artık!.. Ya bu FETÖ ile adam gibi mücadele edilir! Ya da Cumhurbaşkanımızın geçmişte söylediği gibi; makamdan def olunup gidilir!.. FETÖ’cüleri devlet kurumları içerisinde her ne nedenle olursa olsun koruyup kollayanlar eninde sonunda hesabını hem bu millete, hem de inandık dedikleri Allah’a verecekler.. 

Yedinci Paragraf:

Memnuniyetle belirtmeliyim ki bütün üniversitelerimiz süreçte pek çok toplantı, panel, resim sergileri, ulusal ve uluslararası yayınlarla darbe sürecini tüm dünyaya çeşitli yönleriyle anlatmıştır.

Yazının sonuna eldik, Sayın YÖK başkanı hala toplantı, panel, resim sergisinden bahsediyor. Neymiş; bunlarla tüm dünyaya darbe sürecini anlatmışlar!..

Sayın Başkan!

Dünya, darbe sürecini bizden iyi biliyor zaten.. Dünya dediğiniz ülkeler ve içimizdeki uzantıları bu işi tezgahladı zaten.. Bunu bilmiyor musunuz?! Siz hala kendi kurumunuzda ve kurumunuza bağlı üniversitelerde nasıl FETÖ mücadelesi verdiğiniz hakkında tek kelime etmediniz!.. Yedi paragraf bitti, sizden hala FETÖ hakkında tek söz yok!..

Sayın Başkan!

Tüm yazınız boyunca sadece ikinci paragrafta FETÖ kelimesi geçiyor!..  Bu da dikkatimizden kaçmadı!..

Tekrar ediyorum. YÖK Başkanı, 15 Temmuz darbe girişimini FETÖ ve itleri yapmasına rağmen, konunun ana teması 15 Temmuz ve FETÖ mücadelesi olmasına rağmen; sekiz paragraflık yazının sadece ikinci paragrafında ‘’bir kere’’ FETÖ demiştir!..

Sekizinci Paragraf:

Bir daha böyle hain oluşumlara ve girişimlere izin vermemek üzere tüm yükseköğretim kurumlarımızın insanımıza ve devletimize hizmet eden nesiller yetiştirmelerini temenni ediyorum.

Sayın YÖK Başkanı!

Size tekrar hatırlatmak isterim. Siz YÖK başkanısınız.. TEMENNİ MAKAMINDA DEĞİLSİNİZ!.. İCRA MAKAMINDASINIZ!

Yükseköğretim kurumlarından insanımıza ve devletimize hizmet eden nesiller yetiştirmesini sağlamak SİZİN GÖRREVİNİZ!.. Sizi görevinizi yapmaya davet ediyorum. Eğer görevinizi yapmayıp, TEMENNİ ile yetinecekseniz İSTİFA EDİN!.. O görevi layıkıyla yapacak ne babayiğitler var!.. Bunu dünya ve ahiret selametiniz için yapınız!..

 

YÖK Başkanının sekiz paragraflık yazısını paragraf paragraf ele aldık. Yazıda, sadece bir kere FETÖ kelimesi geçiyor. 15 Temmuz’un, bir diğer ifade ile FETÖ ile mücadelenin üçüncü yılında YÖK Başkanından FETÖ mücadelesi konusunda somut olarak ne yaptığını açıklaması beklenirken, böylesine bomboş bir temenni yazısı yazması; maalesef YÖK’ün FETÖ konusuna, bürokrasiden siyasete her alana insan kaynağı sağlayan üniversitelere ve üniversite gençliğine temenniden öte bir şey veremediğini gösteriyor. Vah memleketimin haline…

Yusuf Karamanoğlu/DipDalga.com

Yusuf Karamanoğlu
Yusuf Karamanoğlu iletisi@dipdalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.