SİYASİ PARTİLER, HAZİNENİN YAKASINDAN DÜŞSÜN!.

Bu haber 18 Eylül 2018 - 21:58 'de eklendi ve 1.367 kez görüntülendi.

Yolsuzlukla Mücadele Derneği Kurucu Başkanı ve TBMM 19 ve 20. dönem milletvekillerinden Tevfik Diker, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma dikkat çekerek, siyasi partilere kamu bütçesinden yapılan milyonlarca TL’lik hazine yardımlarının kesilmesini istedi.

DEVLET HAZİNESİ, SİYASİ PARTİLERDEN KURTULMALI..
Yaşanan sıkıntılı ekonomik süreçte her kesimin fedakarlıkta bulunması gerektiğini belirten Diker, “Hazine partilerden kurtulmalıdır. Mevcut düzende siyasi partilere hazineden yardım yapılıyor. TBMM’de grup kuran veya yüzde 7 oy alan partilere yardım her seçimde eleştiriliyor. Malum ekonomik bir kriz yaşıyoruz. Hazineden partilere toplamda yapılan trilyonluk yardımları kalkınmaya ayırmalıyız. Ekonomik kriz buna bizleri mecbur ediyor. Krizler olağanüstü önlemlerle aşılır. Fedakarlıklar şarttır. Ülkeyi yöneten ve yöneteceğim diyen siyasi partiler önce iğneyi kendilerine batırmalıdırlar. Benim önerim,partilere hazine yardımları kesilmelidir” dedi.

“KATILIMCI DEMOKRASİ BUNA DENİR..”
Bu durumun aslında fikirlerine güvenen, çalışkan ve iddia sahibi partilerin de lehine olacağını kaydeden Diker, “Seçmenden gönüllü kaynak sistemi getirilmelidir. Yeni sistem halkta karşılığı olan partileri uçurur. Katılımcı demokrasi buna denir. İlk adımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ve AK Parti’den bekliyorum” ifadelerini kullandı.

BU YIL 822 MİLYON TL YEDİLER..
Bu yılın başında AK Parti 139 milyon, CHP 71 milyon, MHP 33,5 milyon ve HDP 30 milyon TL olmak üzere siyasi partilere toplamda 274 milyon TL Hazine yardımı yapılırken, 24 Haziran erken seçimi kararının alınmasıyla bu 4 partiye yıl başında aldıklarının iki misli de (548 milyon TL) seçim yardımı yapılmıştı. Toplamda ödenen hazine desteği miktarı 822 milyon lirayı aşmıştı.

SIRADA YEREL SEÇİM YAĞMASI VAR..
Genel seçim yapılan yıllarda üç kat ödenen hazine yardımı miktarı, yerel seçim dönemlerinde ise iki misli olarak uygulanıyor. 2019 Mart’ında yapılması beklenen yerel seçimler için de hazineden yüzlerce milyon TL’nin siyasi partilere akacak olması, artık siyasetten bir beklentisi kalmayan sade vatandaşın asabını bozacak gibi gözüküyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.