SON KULLANMA TARİHİ GELEN AŞILAR OKULLARDA MI KULLANILACAK?.

Bu haber 25 Eylül 2018 - 16:44 'de eklendi ve 2.108 kez görüntülendi.

Döviz kurunun artması ve ecza depolarının fırsatçılığı ile son dönemde bazı ilaçların temininde sıkıntı yaşanırken aşılarla ilgili olarak da benzer bir durumun yaşandığı öğrenildi. Başkent Ankara’da son kullanma tarihine 15 gün ile 1 ay kalan aşıların sağlık ocaklarına gönderildiği ve burada bitirilemeyen aşıların ise okullardaki aşı tarihlerinin erkene çekilmesi ile ilkokul ve ortaokullarda kullanılacağı iddia edildi.

Döviz kurunun artması ve ecza depolarının fırsatçılığı ile son dönemde bazı ilaçların temininde sıkıntı yaşanırken aşılarla ilgili olarak da benzer bir durumun söz konusu olduğu öğrenildi.

Başkent Ankara’da son kullanma tarihine 15 gün ile 1 ay kalan aşıların sağlık ocaklarına gönderildiği ve burada bitirilemeyen aşıların ise okullardaki aşı tarihlerinin erkene çekilmesi ile ilkokul ve ortaokullarda kullanılacağı iddia edildi.

Normal şartlar altında son kullanma tarihine en az 6 ay ile 1 sene kala kullanılan aşıların son kullanma tarihleri yaklaşmasına rağmen neden kullanılmak istendiği ise tam olarak bilinmiyor.

Aşıların son kullanma tarihleri nedeni ile birçok aile hekiminin yetkilileri durumdan haberdar ettiği öğrenilirken, söz konusu durumun hemen ardından aile sağlığı merkezlerinden toplanan aşıların okullardaki aşı günlerinin öne çekilmesi ile eritilmeye çalışılacağı iddia edildi.

Ailelerin, okullardaki aşı programlarında çocuklarını yalnız bırakmamaları ve aşıların tarihlerini ve paketlerini incelemeleri bekleniyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.