SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

SUÇU BİLDİRMEMEK SUÇTUR!..

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 22:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Davutoğlu’nun, Sakarya’da yaptığı konuşmada sarfettiği sözlerin; bahsettiği tarihler arasında işlenen birçok ‘terör suçunu ve faillerini bildiğinin itirafı’ olarak değerlendiriliyor ve Cumhuriyet Savcıları göreve davet ediliyor.

Yeni parti kurma çalışmalarına devam eden Gül, Davutoğlu ve Babacan cephesinde hareketlenme başladı. Aynı yerden düğmeye basılmış olacak ki; aynı minvalde açıklamalar ard arda gelmeye başladı..

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınıp, yerlerine kayyum atanmasına tepki göstermişlerdi.

Gül ve Davutoğlu’nun, eski dava arkadaşlarına, partilerine karşı, ‘’terörle ilişkileri sabit olan belediye başkanlarına, halk seçtiği için dokunulmaması gerektiği’’ savıyla, aynı minvalde tepki vermeleri ise çok manidar karşılandı..

Abdullah Gül, twitterdan yazdığı mesajda; “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının ‘bu şekilde’ görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.” demiş,

Ahmet Davutoğlu ise, twitterdan verdiği mesajda; “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.” demişti.

Gül ve Davutoğlu’nun ‘bahse konu belediyelere neden kayyum atandığı, yeterince suç unsuru ve delilin olup olmadığı’ konusunda, İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi almadan mı, yoksa aldıktan sonra mı bu twitleri attıkları merak ediliyor..

Gül’ün, ‘parti kurma çalışmaları için ön plana sürdüğü’ ifade edilen Babacan’ın ise kayyum atanması konusunda sessiz kalması ve topa girmemesi dikkatlerden kaçmadı..

Bu gelişmelerin ardından, Davutoğlu’nun, Türkiye’nin ‘Güvenli Bölge’ ve ‘Suriye’de ABD ile müşterek harekat’ gibi çok önemli, kritik olayların yaşandığı bir zaman diliminde; 23 Ağustos 2019 Cuma günü Sakarya’da yaptığı konuşmanın ne anlama geldiği hakkında çok farklı yorumlar yapılıyor.

DAVUTOĞLU, SAVCILIKLARA, SÖYLEDİKLERİNİN HESABINI VERMELİDİR

Davutoğlu, konuşmasında; “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden, aylardan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” dedi.

Davutoğlu’nun bu açıklaması, her kesimden kendisine tepkiler yağmasına neden oldu.

Bu açıklama ile Davutoğlu’nun, bahsettiği tarihler arasında işlenen birçok ‘terör suçunu ve faillerini bildiğinin itirafı’ olarak değerlendiriliyor ve Cumhuriyet Savcıları göreve davet ediliyor.

Konu hakkında görüşüne başvurduğumuz hukukçular; ‘’Suçu bildirmemek suçtur. Ortada bir suç var ise ve bu sizin tarafınızdan biliniyorsa; bu suçu ilgili merciye bildirmemeniz suçtur. Cumhuriyet Savcıları, Davutoğlu’nun mutlaka bu konuda ifadesini almalı, kimin hangi terör suçunu işlediğini öğrenmelidir. Davutoğlu ortaya böyle bir bomba bırakıp, sonra kaçamaz. Söylediklerinin sorumluluğunu almalı ve bizzat kendisi Cumhuriyet Savcılıklarından birisine gidip ifade vermelidir’’ yorumunda bulundular.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.