SON DAKİKA

“TECAVÜZCÜ PROFESÖR” VAKASI, BUZDAĞININ SADECE GÖRÜNEN KISMI!

Bu haber 09 Nisan 2019 - 17:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ortağı olduğu hayvan hastanesinde çalışan bayan veteriner hekimi darp ederek tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanan Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin durumu, ülke gündeminin tam ortasına oturmuş durumda.

Dün Bilgili’nin görev yaptığı fakültenin önünde toplanan yüzlerce öğrenci, bir basın açıklaması okuyarak “tecavüzcü” Profesörü protesto etti.

Basın açıklamasında, Hasan Bilgili’nin ders verdiği fakültede de birçok öğrenciyi taciz ettiği; ancak mağdur öğrencilerin şikayetlerinin üstünün bir şekilde örtüldüğü vurgulandı.

Protestocu öğrenciler ayrıca, üniversitede daha önce de taciz soruşturması geçiren başka hocaların varlığına dikkat çekerek, bunların da açıklanmasını istediler.

Skandal gelişme, DipDalga.com’un, 17 Ağustos 2018’de verdiği “Ankara Üniversitesi’nde ‘Tacizci’ Profesör Krizi..” başlıklı haberimizi hatırlattı.

Söz konusu haberimizde, üniversite personelinin kayıtlı olduğu mail sistemi üzerinden üniversitedeki taciz, tecavüz vakaları ve şikayetleri gündeme getirerek isyan eden Prof. Dr. Mehmet Birey’in paylaşımına yer vermiştik.

Prof. Dr. Mehmet Birey, sekiz ay önceki paylaşımında şu ifadelere yer vermişti: “İnsanlıktan nasibini almamış yaratıklardan ne bilim adamı ne de ilim erbabı olur. Herkes tarafından yıllardır etik dışı davranışlarıyla bilinen, fakat sürekli yönetimlerce görmezden gelinen bir kişi hakkında yapılan şikayetlerin haddi hesabı yoktur.. Ayrıca, bu zat hakkında zaman zaman öğrencilerin yakınmaları ve hocaların eski bir rektöre toplu şikayetleri söz konusudur. Yıllardır bu olaylara muhatap olan öğrencilerin onuru zedelenmiş, yönetimler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiştir. Bir kişinin dahi mağduriyeti affedilemez, önemli olan mağdurlar oluşmadan gerekli müdahalenin olmasıdır. Onu en iyi öğrencisi tanır. Eğitim kurumlarında bu tür hastalıklı kişilerin sıkı takibi ve uzaklaştırılması gerekirken yıllarca mükafatlandırılması kabul edilemez. Gereğini yapmamak olayı önemsememektir. Bu ise suça ortaklıkla eşdeğerdir. Biline!.”

ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘TACİZCİ’ PROFESÖR KRİZİ..

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.