TÜRKİYE’DEN, ‘MİLLİ SERTİFİKASYON’ HAMLESİ..

Büyüyen ekonomisi ve önemli pazar ve piyasalar arasındaki köprü pozisyonuna rağmen, üzerinden dönen ticaretten hak ettiği payı alamayan Türkiye’nin, devrim niteliğinde bir hamleye hazırlandığı bildiriliyor.

Bu haber 31 Temmuz 2018 - 16:58 'de eklendi ve 814 kez görüntülendi.

Yeni Akit’te yer alan haberde, gıdadan tekstile, kimyadan hizmet sektörüne kadar kendisi ve aracılık ettiği pazara sunulan ürün ve hizmetlerin sertifikasyonu noktasında söz sahibi olmak isteyen Türkiye’nin, birçok sektörde sessiz ve derinden yürüttüğü sertifikasyon hamlesinde önemli mesafeler kat ettiği kaydedildi.

Bunun ilk işareti olarak, geçtiğimiz 15 Temmuz günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilan edilen Helal Akreditasyon Kurumu’nun kurulmasını gösteren haberde, “Sırada ise askeri havacılık teknolojilerinden madenciliğe, ilaç sanayisinden turizme kadar birçok sektörde yer alan stratejik ürün ve hizmetlerin sertifikasyonu ve milli olarak lisanslandırılması geliyor. Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ilk etapta Türkiye pazarında işlem gören bütün üretim ve hizmetlerin, Türkiye’nin belirleyeceği sertifikasyon kriterlerine uygunluğunun sağlanması hedefleniyor. Uluslararası güç odakları, sermaye baronları ve kartellerin tekelindeki altın, ilaç, savaş uçağı gibi konularda da Türkiye tüm tabuları yıkmaya hazırlanıyor” ifadeleri yer aldı.

Haberde devamla, “Mevcut sömürü sistemine göre kendi uzmanlarının geliştirdiği ilaçları, kendi topraklarından çıkardığı altını bile lisanslandıramayan ülkeler arasında bulunan Türkiye’nin, bu iki alanda da uzman ekip, rezerv, laboratuar, rafineri anlamında teknik altyapı çalışmalarını tamamladığı öğrenildi” bilgisine yer verildi.

Kaynak: yeniakit.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN