VATANDAŞA HARAM, DEVLETE HELAL Mİ?.

Bu haber 05 Ekim 2018 - 16:33 'de eklendi ve 1.008 kez görüntülendi.

Sayıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017 yılına ilişkin Denetim Raporu’nu yayınladı. Raporda kurumun, 2017 yılı içerisinde 256 bin 806 lira 46 kuruş faiz geliri elde ettiği kaydedildi.

Diyanet’in faiz geliri elde etmiş olması, muhalif medya başta olmak üzere birçok çevreden tepki çekerken, Başkanlık, “özrü kabahatinden büyük” bir açıklama ile kendini savunmaya çalıştı.

FAİZ ALMADIK, KANUNİ ZORUNLULUK SEBEBİYLE SADECE ARACILIK ETTİK!.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bahse konu faiz geliri, personele yersiz (mevzuata aykırı olarak) ödenen paraların (aile yardımı, harcırah, ek ders vs.) kontrol-denetim sonucunda farkına varıldığında geriye alınması aşamasında faiziyle hazineye ödenmesi işlemidir. Bu durum 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun değişik 71. maddesi gereği ortaya çıkan, devletin bütün alacaklarında uyguladığı kanuni bir zorunluluktur. Yoksa Başkanlığımızın bir işletme gibi gelirlerinden faiz elde ettiği ve kullandığı gibi bir durum söz konusu değildir. Personelden yapılan bu istirdat (geri alma, tahsil) faizi hazineye îrat kaydedilmektedir. Özetle; devletin bütçesinin zarara uğramasının önlenmesi söz konusudur”

FAİZ, BÜTÇEYİ KORUMAK İÇİN CAİZ Mİ?.

Diyanet’in “bütçenin zarara uğramasının önlenmesi” bağlamında ortaya koyduğu bu açıklaması, bütçelerinin zarara uğramaması için vatandaşların da faizli muamelelerde bulunup bulunamayacakları noktasında zihinlerde yeni soru işaretlerine yol açtı.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.