YAHUDİ DAMAT KAŞIKÇI İNFAZIYLA İSRAİL’E KIYAK MI YAPTI?

Bu haber 21 Ekim 2018 - 11:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cemal Kaşıkçı cinayetine Trump’ın Yahudi kökenli damadı ve danışmanı Kushner’in adı da karıştı. Washington Post yazarı Kaşıkçı, güçlü İsrail lobisine rağmen Filistin davasına sahip çıkan, “Aklımda Filistin var” diye yazabilen bir isimdi. İsrail’e hizmet etmek için yanıp tutuşan Trump’ın damadının, Kaşıkçı’yı sırf Filistin’i savunmasından dolayı da hedef göstermiş olabileceği kaydediliyor.

Cemal Kaşıkçı cinayetine ABD Başkanı Trump’ın damadı Jared Kushner’in adı da bulaştı. Kushner’in yakın dostu Veliaht Selman’a, Suudi muhaliflerin isimlerini içeren bir “düşman ve ölüm listesi” verdiği belirtiliyor. İstanbul’daki vahşi cinayetten Kushner’i sorumlu tutan ABD’li vekil Joaquin Castro, soruşturma açılmasını istedi.

Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda vahşice öldürülmesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki ilişkiyi tekrar gündeme getirdi. Jared Kushner’in Muhammed bin Selman’a Ekim 2017’de Riyad’da yaptıkları birkaç güne yayılan görüşmeler sırasında Veliaht Prense muhalefet etme potansiyeli taşıyan isimleri içeren bir “düşman listesi” verdiği iddia edildi. Washington Post yazarı David Ignatius, Ekim 2017 tarihinde Riyad’a beklenmedik bir ziyaret gerçekleştiren Jared Kushner’ın, burada Veliaht Prens Selman’la gece yarılarına uzanan görüş alışverişi ve strateji belirleme çalışmaları yaptığını köşesinde yazmıştı.

SELMAN’DAN İTİRAF
Suudi ve Birleşik Arap Emirlerlikleri’ne yakın üç kaynağa dayandırılan bilgilere göre, toplantı sonrası bizzat Muhammed bin Selman, Kushner ile Veliaht Prense muhalif Suud kökenli isimleri masaya yatırdıklarını yakın çevresine söyledi.

KAŞIKÇI CİNAYETİNİ TERTİPLEDİ
ABD Temsilciler Meclisi Teksas Vekili Demokrat Joaquin Castro da, Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesine ilişkin planı tertiplediği iddiasıyla Jared Kushner’e suçlamalarda bulundu. Amerikan CNN televizyonuna konuşan Castro, iddiasını desteklemek için birçok delil olduğunu ve medyada da birçok haberin yer aldığını ileri sürdü.

ABD İSTİHBARATI ARACI OLDU
Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nde de görev yapan Castro, “Jared Kushner, ABD istihbaratı üzerinden, Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a bir ölüm listesi, bir düşman listesi vermiş olabilir ve Prens de bunun üzerine hareket etmiş olabilir” ifadesini kullandı.

KONGRE SORUŞTURMA AÇSIN
Castro, “Ortaya çıkan haberler üzerinden Kongre’nin, ABD istihbaratının Suudi Arabistan’a Kaşıkçı’nın siyasi infazına yol açan bir bilgi verip vermediğine dair soruşturma açmasını talep ediyorum” paylaşımında bulundu.

Yeni Şafak

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.