YERLİ TEK BİR VİSKİ FABRİKAMIZ BİLE YOK İKEN..

Bu haber 11 Ağustos 2018 - 21:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belki de neyse ki artık çok dövizimiz olmayacak; belki bu ‘kriz’ vesilesiyle kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz üretebilmeyi becerebiliriz..

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın, “Cari açık noktasındaki baskıyı azaltmamız lazım.. Her şeyin yerlisi var” ifadeleriyle ‘Yeni Ekonomi Modeli’ni açıklamasının hemen ardından ABD’nin karşılıksız hayali para birimi Dolar 6 TL’yi aşıp 7 TL sınırını zorladı.

Aynı akşam (10 Ağustos Cuma) Spor Toto Süper Lig’in açılış maçında Ankaragücü ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Toplam değerleri 100 milyon EURO’yu geçen iki takımın ilk 11’lerine bakıldığında Ankaragücü 4 ve Galatasaray 3 yerli futbolcu ile sahaya çıkmışlardı.

Malta, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya ve İngiltere merkezli yasadışı kumar organizasyonlarına, bin bir zahmetle oluşturduğu döviz rezervlerinden milyar dolarları gözünü kırpmadan savuran Türkiye, son yıllarda tüketimi katlanarak artan viski başta olmak üzere birçok alkollü içki tedariki için de milyonlarca dolar ödüyor. Türkiye’nin, kaçak girişlerle beraber yıllık 10 milyon litre civarında olduğu değerlendirilen viski tüketimini karşılamaya yönelik ‘yerli’ ve ‘milli’ tek bir viski fabrikası bulunmuyor.

Dünyanın en zengin altın ve yeraltı zenginliklerine sahip olan ülkemiz, yıllık 5-6 milyar dolarlık altın ithal eden ender ülkelerden de biri.. Lüks araçlarımızla yaktığımız döviz kaynaklı akaryakıt başta olmak üzere on milyarlarca dolarlık enerji ithalatımızı saymaya gerek bile yok..

Belki de neyse ki artık çok dövizimiz olmayacak; belki bu ‘kriz’ vesilesiyle kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz üretebilmeyi öğrenebileceğiz..

Emir İmamoğlu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.