SON DAKİKA

YÖK, BU SORULARA CEVAP VERİR Mİ?..

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 19:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Toplam üniversite sayısı, toplam lisans öğrenicisi sayısı, toplam yüksek lisans ve doktora öğrencisi sayısı hakkındaki istatistikleri görünce, aklımıza YÖK tarafından cevaplanmasını beklediğimiz bazı sorular geldi…

Ajans Press’in YÖK istatistiklerinden ve medyaya yansıyan bilgilerden derlediği bilgiye göre, Türkiye’de 2018-2019 eğitim öğretim döneminde yükseköğretim kurumlarında toplam 7 milyon 740 bin 52 öğrenci bulunduğu tespit edildi.

Türkiye’de toplan 207 üniversite bulunmakta…

7 milyon 740 bin 52 öğrencinin;

2 milyon 829 bin 430’u Ön Lisans

4 milyon 420 bin 699’u Lisans,

394 bin 174’ü Yüksek Lisans

96 bin 199’u ise Doktora öğrencisi.

Üniversite sayısı ve öğrenci sayılarını görünce aklımıza bazı sorular geldi… Kamuoyunun da çok merak ettiği sorular… İşte akla gelen ve YÖK tarafından cevaplanmayı bekleyen bazı sorular:

  • 207 Üniversite arasında dünya sıralamasında ilk 100’e giren var mı?
  • Çok fazla geçmişe gitmeden; sadece Yekta Saraç’ın YÖK Başkanlığı döneminde, üniversitelerin tamamının Türkiye ekonomisine katkısı ne olmuştur?
  • 7 milyon 640 bin öğrenciyi bir tarafa bırakırsak, 96 bin 199 doktora öğrencisinin ‘’doktora tez konuları’’ nedir? Bunu lütfen kamuoyu ile paylaşır mısınız? Tezlerde intihal şaibelerini minimuma indirmek için Yekta Saraç başta olmak üzere tüm akademisyenlerin doktora tezlerini kamuya açık, sadece bu konuya has bir platformda paylaşmayı düşünür müsünüz?
  • 96 bin 199 doktora öğrencisinin kaç tanesi ülkemizi yurtdışında temsil edebilecek nitelikte İngilizce bilmektedir?
  • Cumhuriyet tarihi boyunca üniversitelerimizden kaç tane ülke çapında ve dünya çapında proje üretilmiştir? Bu projeler nelerdir?
  • Üniversite sayısını arttırarak niteliksiz üniversitelerden milyonlarca niteliksiz öğrenci mezun etmek yerine, mevcut üniversitelerin niteliğini arttırarak nitelikli mezunlar vermek konusunda ne düşünürsünüz?
  • Sadece 2018-2019 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarındaki toplam öğrenci sayısı yaklaşık 8 milyon. Son 10 yılda mezun olan öğrenci sayısı nedir? Bu öğrencilerden Türkiye’nin hafızasına kazınan kaç öğrenci vardır?

Sayın YÖK Başkanı Yekta Saraç ya da herhangi bir YÖK yetkilisinden bu sorulara yanıt verilip verilmeyeceği merak konusu. Cevap verilirse, memnuniyetle sitemizde yayımlayacağımızı beyan ederiz.

DipDalga.com

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.