YÜZDE 94 ENGELLİ VATANDAŞIN MAAŞI KESİLDİ!..

Bu haber 25 Eylül 2018 - 16:56 'de eklendi ve 721 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da ikamet eden yüzde 94 engelli Orhan Çalak’ın hiçbir gerekçe gösterilmeden aldığı engelli maaşının kesildiği öğrenildi. İLKHA Haber Ajansından Hamza Adıyaman ve Emrah Deniz’in haberine göre maaşının Ankara tarafından kesildiği söylenen Çalak’ın ihtiyaçlarını karşılayabilecek hiçbir maddi geliri bulunmuyor.

Aldığı engelli maaşının hiçbir gerekçe gösterilmeden kesildiğini belirten Orhan Çalak konuyla ilgili olarak İLKHA Haber Ajansına konuştu.

Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümünde okurken sakatlık geçiren Orhan Çalak, engellilere yönelik verilen maaştan alıyordu. Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde ikamet eden 46 yaşındaki Çalak, geçtiğimiz günlerde maaşını çekmeye gittiğinde gördüğüne inanamadı. Hesabına sadece 100 TL yatırıldığını gören Çalak, soluğu Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında aldı.

Vakıftaki yetkililer, kendilerinin de bilmediği bir sebepten maaşın kesildiğini söyleyip, engelli adamı evine gönderdiler.

Maaşının neden kesildiğine dair bilgi almak amacıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) yaptığı başvurunun cevabını henüz alamayan Çalak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe yazıp, mağduriyetini anlatacak.

Yüzde 94 engelli olmasına ve göğüsten aşağısı tutmamasına rağmen maaşının kesilmesine anlam veremediğini söyleyen Çalak, “Sakatlığım nedeniyle 3 aylık maaş alıyordum. Bu şekilde aileme katkı sağlıyordum. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aldığım parayı eve veriyordum. 3 aylık olarak alınan maaşlar ayda bir ödenmeye başlanınca maaşım kesildi. Nedenini sorduğumuzda kimse bilmiyor. Bunun için Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ettim. ‘Neden maaşım kesildi?’ diye sorunca ‘Biz de neden kesildiğini bilmiyoruz. Ankara tarafından kesildi.’ dediler. Bizim gibilerin maaşını ne diye kessinler ki? Sonuçta yüzde 94 felcim, göğüsten aşağım tutmuyor. Çalışma imkânım yok.” dedi.

“Yüzde 94 engelli birinin maaşı niçin kesiliyor?”

Aldığı maaşla hem kendi ihtiyaçlarını giderdiğini hem de ailesine katkıda bulunduğunu dile getiren Çalak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bundan sonra ihtiyaçlarımı gideremem. İdrar torbası alamam, engelli aracıma benzin dolduramam. Yetkililerin bunları düzeltmelerini istiyorum. Yetkililere sesleniyorum: Yüzde 94 engelli birinin maaşı niçin kesiliyor? Hiçbir ihtiyacımız yok mu? Motorumuza benzin koyamayacak ya da idrar torbası alamayacak mıyız? Maaşla bunlar gideriliyordu. Şimdi ne yapacağım? Nereden karşılayacağız? Babamın sadece emekli maaşı var. Bir emekli maaşıyla nasıl idare olsun?” 

Kaynak: İLKHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.